Religioznawstwo na Wydziale Historycznym

Religioznawstwo: Języki, Narracje Mityczne i Neurobiologia Duchowości

Chcesz czytać święte teksty w oryginale – po grecku i hebrajsku – oraz zgłębiać naukowe podstawy religii i duchowości?

Interesuje Cię, jak mózg tworzy doświadczenia religijne lub jak różne kultury rozumieją sacrum?

Wybierz unikalny kierunek łączący religioznawstwo porównawcze, kognitywistykę i neurobiologię duchowości!

To studia dla tych, którzy chcą połączyć naukę starożytnych języków z nowoczesnymi badaniami nad religią, umysłem i społeczeństwem – zdobywając kompetencje cenione w nauce, medycynie, kulturze i biznesie!

To kierunek międzydyscyplinarny – zamiast wybierać osobno filologię klasyczną, teologię czy historię, zdobywasz wiedzę kompleksową: kognitywne ujęcie fenomenów duchowości, języki, teksty sakralne, filozofię religii i jej wpływ na współczesną cywilizację.

Studia Religioznawcze mają na celu wykształcenie absolwentów zorientowanych w procesach zachodzących w świecie religii dawnych i współczesnych. Zorientowanie to uwzględnia procesy zachodzące w przestrzeni kulturowej, historycznej, społecznej i psychicznej oraz wiedzę dotyczącą najważniejszych zjawisk zachodzących w obrębie poszczególnych tradycji religijnych.

To absolutnie fascynująca, ściśle antropocentryczna dziedzina nauki. Studenci zgłębiają wiedzę w zakresie religii, uczą się zagadnień z obszaru historii cywilizacji, teologii, zagadnień ze styku polityki i socjologii. Podejmują zagadnienia związane zarówno z wielkimi religiami monoteistycznymi, jak i narracjami etnicznymi, mitami i magią. Nabierają umiejętności, dzięki którym potrafią dokonywać samodzielnej i świadomej oceny roli religii w kulturze oraz jej wpływu na życie i społeczeństwo. Jednym słowem, osoba na tych studiach uczy się szerokiego spojrzenia na działanie społeczeństw i współczesnej cywilizacji, potrafi określić nie tylko skąd wzięły się różne trendy społeczne ale nawet przewidywać powstawanie nowych takich jak np. Dataizm.

rel


Atuty kierunku

Czym wyróżnia się nasz kierunek?

  • Nowatorskie podejście – badasz religię przez pryzmat kognitywistyki, neurobiologii i psychologii ewolucyjnej, a nie tylko historii czy teologii.
  • Studia międzywydziałowe – MOST, program mobilności studentów i doktorantów to "polski Erasmus". Ponad 20 współpracujących ośrodków akademickich  i około 1000 ofert kierunków i specjalności na studiach II stopnia. To daje naprawdę kompleksową perspektywę.
  • Unikalne kompetencje – połączenie kompetencji językowej z analizą zjawisk religijnych, historycznych i kulturowych.
  • Intensywna nauka greki i hebrajskiego – od podstaw aż do poziomu umożliwiającego czytanie tekstów źródłowych (Biblii, filozofii antycznej, pism mistycznych).
  • Rozwój intelektualny – udział w projektach badawczych, wykładach gościnnych i międzynarodowych konferencjach.
  • Atut na rynku pracy – znajomość języków starożytnych i religioznawstwa jest ceniona w instytucjach kultury, mediach, dyplomacji, turystyce religijnej i edukacji.

Dlaczego warto?

🔹 Wyjątkowe kompetencje – łączysz znajomość języków biblijnych z naukowym badaniem duchowości. Rozumienie tekstów źródłowych (np. Biblia, Septuaginta, pisma filozoficzne) to klucz do badań nad współczesną narracją splatającą ze sobą wątki mityczne i współczesne doświadczenia zmienionej świadomości.

🔹 Praktyczne zastosowanie – wiedza o mechanizmach wiary przydaje się w terapii, reklamie, zarządzaniu różnicami kulturowymi. W dobie nasilającej się migracji i fundamentalizmów nacjonalistycznych i religijnych to cenne umiejętności z uwagi na bezpieczeństwo narodowe.

🔹 Badawczy wymiar – możesz uczestniczyć w międzyuczelnianych projektach z zakresu neuroteologii, antropologii religii i AI w analizie tekstów sakralnych.


Co Ci oferujemy?

🔹 Nauka o religii od strony mózgu i kultury

  • Kognitywistyka religii – dlaczego ludzie wierzą? Jak mózg generuje doświadczenia mistyczne?
  • Neurobiologia duchowości – badania nad medytacją, modlitwą i stanami zmienionej świadomości.
  • Psychologia ewolucyjna wierzeń – skąd wziął się Bóg w ludzkiej kulturze?
  • Współczesne orientacje w religioznawstwie – zrozumiesz na czym polega fenomen doświadczenia religijnego, patologii duchowości oraz jej neurobiologicznych źródeł.
  • Wykłady ekspertów – religioznawców, filologów klasycznych i teologów z renomowanych ośrodków.
  • Koła naukowe i projekty – od rekonstrukcji świadomości mitu i rytuału po warsztaty tłumaczeń starożytnych manuskryptów.
  • Porównawcze studia nad judaizmem, chrześcijaństwem i religiami antyku – czekają na Ciebie.
  • Pokażemy ci jak używać warsztatu badacza religii oraz zapoznamy z krytyką źródeł oraz metodologią.
  • Eksperymenty nad medytacją a plastycznością mózgu.
  • Cyfrowa humanistyka – AI w analizie tekstów religijnych.
  • Warsztaty z dialogu międzyreligijnego.

🔹 Języki starożytne w praktyce

  • Nauka greki i hebrajskiego – Osiągniesz poziom umożliwiający czytanie tekstów źródłowych. Tłumaczenia źródeł – od Ewangelii po filozofię Plotyna i żydowską Kabałę.

Narracja mityczna a kultura współczesna

  • Chcesz badać wpływ religii na sztukę, politykę i społeczeństwo?
  • Religia w mediach i dyplomacji
  • Dialog międzyreligijny i jego wyzwania
  • Turystyka religijna i zarządzanie dziedzictwem kulturowym

Religioznawstwo porównawcze i języki antyczne

  • Zajmujesz się tekstami źródłowymi (Biblia, Koran, Upaniszady) w oryginale.
  • Kognitywistyka i neurobiologia duchowości - Badasz, jak mózg tworzy doświadczenia religijne.
  • Uczysz się analizować medytację, rytuały i stany mistyczne z perspektywy naukowej.
  • Porównujesz systemy wierzeń na przestrzeni dziejów.
  • Kariera w muzeach, wydawnictwach, dyplomacji.

Perspektywy zatrudnienia

Religioznawcy pracują m.in. jako:

  • Badacze w instytutach neurokognitywnych
  • Eksperci ds. dialogu międzykulturowego (ONZ, UNESCO, NGO)
  • Tłumacze i analitycy tekstów religijnych (AI, big data w humanistyce)
  • Pracownicy w ośrodkach terapeutycznych, klinikach, firmach wellness.
  • Doradcy w medycynie i psychoterapii (wykorzystanie duchowości w leczeniu)
  • Dziennikarze i popularyzatorzy nauki (media o religii i mózgu)
  • Przewodnicy i animatorzy turystyki religijnej
  • Nauczyciele akademicy lub edukatorzy (po uzupełnieniu kwalifikacji pedagogicznych)

Co zyskujesz?

Wiedzę o neurobiologii wiary – unikalne połączenie nauk ścisłych i humanistyki.

Praktyczne umiejętności – od analizy danych po mediację międzykulturową.

Biegłość w grece i hebrajskim – klucz do źródeł cywilizacji.

Karierę w globalnym świecie – gdzie religia i nauka wciąż kształtują przyszłość.

 

Jeśli jesteś ciekawy, co łączy Jezusa z Nazaretu z Lukiem Skywalkerem i Frodo Bagginsem oraz co wspólnego ma Skibidi Toilet z narracją mityczną, wbijaj na formularz rekrutacyjny.

Zostań badaczem przeszłości, która wciąż kształtuje przyszłość!!!

Zostań Religioznawcą !!!

Trudne decyzje rodzą dobre opowieści!

Czekamy na Ciebie.

plakat

ulotka REL

 

 

Religie, oddziałując na wszelkie aspekty życia człowieka, wpływają na jego mentalność, sposób rozumienia i osądu rzeczywistości, a także na kulturę i sztukę, przez co kształtują sens życia i wartościują całościowo ludzką aktywność. Religioznawstwo, jako forma studiów, pozwala zapoznać się z różnymi teoriami opisującymi sam fenomen religii, wskazuje też jednocześnie na problemy i wyzwania współczesnego społeczeństwa. Jest bez wątpienia najbardziej wszechstronnym kierunkiem w ofercie Uniwersytetu Gdańskiego. Funkcjonuje w formule ogólnouniwersyteckiej.

Religioznawstwo obejmuje wszystkie dziedziny wiedzy o religii oraz jej roli w życiu człowieka i społeczeństwa, a wykładowcy pochodzą z wielu wydziałów naszego uniwersytetu. Pozwala to zapoznać się z różnymi teoriami oraz ukazać uwarunkowania aktu religijnego, w tym jego indywidualne i społeczne konsekwencje w kontekście:

  • historycznym – studia porównawcze ze starożytności, średniowiecza, nowożytności i współczesności, a także dzieje tradycji religijnych,
  • społecznym – religijne aspekty psychologii, socjologii, politologii, pedagogiki,
  • kulturowym – judaizm, chrześcijaństwo, islam, buddyzm, hinduizm, szintoizm, konfucjanizm, systemy religijne antyku, Bliskiego Wschodu, przedchrześcijańskiej Europy czy kultury symbolicznej w pradziejach,
  • językowym – lektoraty z wybranych tradycji religijnych, m.in. hebrajki i greka,
  • filozoficznym – fenomenologia, ontologia, teologia.

Studia religioznawcze rozwijają zainteresowania i poszerzają horyzonty, pozwalają zrozumieć inne kultury i cywilizacje, a przede wszystkim religie, które wpływają na ich kształt. Szeroka gama programowa studiów przygotowuje do kompetentnego poruszania się w dziedzinie religii. Przyjmujemy najlepsze, sprawdzone wzorce z tradycyjnymi dziedzinami religioznawstwa.

dr hab. Wojciech Gajewski, prof. uczelni


UWAGA! 

Od roku akademickiego 2023/2024 kierunek Religioznawstwo w Instytucie Antropologii jest prowadzony na studiach II stopnia w formie studiów stacjonarnych.

Religioznawstwo to studia z pasją. To, co proponuje religioznawstwo, jest niezwykłe. Studiujemy języki tradycji religijnych, ale też szeroki pakiet filozofii, socjologii, psychologii. Mamy elementy ekonomii. Jest w czym wybierać. Myślę, że religioznawstwo na Uniwersytecie Gdańskim to wspaniała przygoda. Studia są tak skompensowane, że świetnie łączą się z innymi kierunkami.

Kamila Szul, absolwentka kierunku religioznawstwo

 

Żyjemy w czasach globalizacji i przemian w kulturze i religii. Kompetencje religioznawcy pozwolą mi stać się mostem pomiędzy ludźmi różnych wyznań i pozwolą mi na to, aby pomóc im zrozumieć siebie nawzajem. Z tego powodu nie martwię się o zatrudnienie po okresie studiów, bo wiem, że ludzi z moimi kompetencjami będą bardzo potrzebni.

Martyna Morowiak, absolwentka kierunku religioznawstwo

 

Załącznik Size
Religioznawstwo - grafika2 1.45 MB
Religioznawstwo - grafika 1.27 MB
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: piątek, 2. Lipiec 2021 - 09:15; osoba wprowadzająca: Wacław Kulczykowski Ostatnia zmiana: wtorek, 17. Czerwiec 2025 - 12:21; osoba wprowadzająca: Ewa Jaros