Historyczny dla Ukrainy

Z KIM NALEŻY SIĘ KONTAKTOWAĆ W SPRAWIE POMOCY DLA UKRAINY?

Koordynatorem ds. organizacji wsparcia dla Ukrainy na Wydziale Historycznym UG jest prof. Igor Hałagidaigor.halagida@ug.edu.pl.
 
Uruchomiony został także uniwersytecki adres e-mail: ukraina@ug.edu.pl

Rozmówki polsko-ukraińskie 

Nie znasz języka ukraińskiego? Chcesz pomóc, ale nie wiesz jak możesz szybko porozumieć się z naszymi sąsiadami z Ukrainy? 

Pobierz rozmówki polsko-ukraińskie w pigułce pod poniższym linkiem:
 
1
До зу́стрічі!

Zbiórki dla Ukrainy

1

To już trzecia nasza zbiórka na rzecz Ukrainy. W dwóch poprzednich planowaliśmy zebrać łącznie 10 000 zł, a zebraliśmy aż 11 470 złotych!!! 

Niestety wojna wciąż trwa, a potrzeby stale rosną. Pomóżmy Ukraińcom w ich walce z rosyjską agresją. Pomóżmy im przetrwać ten najtrudniejszy okres. Niech czują, że mają nasze wsparcie i że nie są sami w starciu z Federacją Rosyjską. Całą zebraną kwotę przekażemy fundacji "Magia Karpat", która zakupi artykuły najpotrzebniejsze dla żołnierzy i medyków na froncie, takie jak:

  • leki,
  • apteczki indywidualne
  • środki opatrunkowe
  • inne środki ochronne.

Wszyscy chcielibyśmy niezwłocznego wyparcia Federacji Rosyjskiej z terenu całej Ukrainy i zakończenia wojny. Wspierając Ukraińców szybciej osiągniemy ten cel i zapewnimy bezpieczeństwo nie tylko dla Ukrainy.

Dziekan WH dr hab. Arkadiusz Janicki, prof. UG zachęca wszystkich pracowników, studentów, doktorantów, absolwentów, sympatyków Wydziału Historycznego UG, a także wszystkich ludzi dobrej woli, aby dokonywali wpłat i propagowali ideę niniejszej zbiórki wśród swoich bliskich i znajomych.

Link do zbiórki: Historyczny UG zbiera na leki i opatrunki dla Uk… | Zbiórki internetowe Pomoc.pl

 

1

Lwów

Na prośbę koleżanek i kolegów z Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu we Lwowie (UKU), którzy udzielają pomocy poszkodowanym i uciekinierom z terenów objętych bezpośrednimi działaniami wojennymi, włączyliśmy się w zbiórkę solidarnościową. 

I w ciągu pierwszych 19 godzin osiągnęliśmy sukces! Zebraliśmy bowiem całą zaplanowaną kwotę w wysokości 5 000 zł. Ostatecznie zebraliśmy dodatkowy 1 000 zł ponad założony cel. 

Zgodnie z otrzymaną listą zakupiliśmy i przekazaliśmy do Lwowa takie artykuły medyczne jak: opaski uciskowe, bandaże, opatrunki homeostatyczne, AMBU - Resuscytatory i opatrunki okluzyjne. 

Dziękujemy bardzo za Wasze zaangażowanie.

Link do zbiórki: https://zbieram.pl/ddyf4r9

 

Połtawa

W zbiórce solidarnościowej zorganizowanej przez Wydział Historyczny na prośbę dr Iryny Kohut z partnerskiego Połtawskiego Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. W.H. Korolenki, osiągnęliśmy wielki sukces – zebraliśmy kwotę ponad założony cel - 5470 zł.

Cała uzbierana suma została bezzwłocznie przekazana na zakup wysokokalorycznego jedzenia, artykułów higienicznych i leków dla szpitali dla poszkodowanych i uciekinierów z terenów objętych wojną na Ukrainie. 

Dziękujemy serdecznie za Wasze ogromne wparcie, za każdą wpłatę!

Link do zbiórki: Wydział Historyczny UG dla Połtawy | Zbieram.pl


"Jak do tego doszło? Agresja Rosji na Ukrainę z historycznej perspektywy"

W piątek 4 marca 2022 roku w Bibliotece Głównej UG w auli im. prof. J. Sokołowskiego odbyło się spotkanie studentów i pracowników UG z prof. Igorem Hałagidą – Koordynatorem do spraw organizacji wsparcia dla Ukrainy na Wydziale Historycznym na temat: „Jak do tego doszło? Agresja Rosji na Ukrainę z historycznej perspektywy”.
 
Profesor Igor Hałagida przedstawił własne spojrzenie na relacje ukraińsko rosyjskie w ostatnich dekadach i poddał ocenie toczące się obecnie wydarzenia za naszą wschodnią granicą.
 
W spotkaniu stacjonarnie i on-line udział wzięło ok.190 uczestników - studentów oraz pracowników Uniwersytetu Gdańskiego.
 
Wykład profesora Hałagidy uwieńczył panel dyskusyjny, do którego zostali zaproszeni zarówno uczestnicy biorący udział osobiście, jak i zdalnie za pomocą aplikacji MS Teams.

1

Zainteresowane osoby, które nie miały możliwości wzięcia udziału w wykładzie, mogą zwrócić się do Biura Dziekana Wydziału Historycznego z prośbą o dostęp do filmu z tego wydarzenia.
 

 
 
 
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: środa, 23. Marzec 2022 - 14:24; osoba wprowadzająca: Aneta Plaskiewicz Ostatnia zmiana: środa, 31. Styczeń 2024 - 10:07; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska