Religioznawstwo - studia II stopnia - NOWOŚĆ

Religioznawstwo II stopnia

Charakterystyka

Religioznawstwo II stopnia to studia rozwijające twórcze myślenie. Sprzyjają krytycznej refleksji nad kierunkami rozwoju współczesnego świata. Poprzez dobór kadry z wielu obszarów badawczych (studiów nad religią, historyków, kulturoznawców, socjologów, politologów, biblistów) umożliwiają uczestnictwo w szerokim dialogu interdyscyplinarnym. Wykraczają poza krąg kultury euro-amerykańskiej, pogłębiając znajomość otaczającego nas świata o inne kultury i cywilizacje.

Studia mają na celu wykształcenie absolwentów zorientowanych w procesach zachodzących w świecie religii dawnych i współczesnych. Zorientowanie to uwzględnia procesy zachodzące w przestrzeni kulturowej, historycznej, społecznej i psychicznej oraz wiedzę dotyczącą najważniejszych zjawisk zachodzących w obrębie poszczególnych tradycji religijnych.

Studenci zgłębiają wiedzę w zakresie religii, uczą się zagadnień z obszaru historii religii, teologii, zagadnień ze styku polityki i religii. Podejmują zagadnienia związane zarówno z wielkimi religiami monoteistycznymi, jak i religiami etnicznymi, mitami i magią. Nabierają umiejętności, dzięki którym potrafią dokonywać samodzielnej i świadomej oceny roli religii w kulturze oraz jej wpływu na życie i społeczeństwo. Zapoznają się z sytuacją religijną panującą w różnych częściach świata oraz z najnowszymi osiągnieciami w dziedzinie studiów nad źródłami do świętych tekstów różnych religii i wyznań. Podnoszą kwalifikacje z zakresu etyki. Znają język wybranej tradycji religijnej, posiadają umiejętność analizy i interpretacji tekstów źródłowych. Nabywają zaawansowaną wiedzę dotyczącą różnych aspektów społecznych i kulturowych, z którymi spotykają się we współczesnym świecie.

Religioznawstwo jest bez wątpienia najbardziej wszechstronnym kierunkiem w ofercie Uniwersytetu Gdańskiego. Funkcjonuje w formule ogólnouniwersyteckiej. Obejmuje wszystkie dziedziny wiedzy o religii oraz jej roli w życiu człowieka i społeczeństwa, a wykładowcy pochodzą z wielu wydziałów naszego uniwersytetu. Pozwala to zapoznać się z różnymi teoriami oraz ukazać uwarunkowania aktu religijnego, w tym jego indywidualne i społeczne konsekwencje.

Data publikacji: środa, 12. Kwiecień 2023 - 14:14; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: środa, 12. Kwiecień 2023 - 14:16; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska