Krajoznawstwo i turystyka historyczna na Wydziale Historycznym
Uwaga!
Rekrutacja dodatkowa na studia I stopnia na kierunku KRAJOZNAWSTWO I TURYSTYKA HISTORYCZNA trwa do 14 września!
Więcej informacji w linku: Krajoznawstwo i turystyka historyczna - stacjonarne I stopnia | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk (ug.edu.pl)
Rekrutacja podstawowa na studia II stopnia na kierunku KRAJOZNAWSTWO I TURYSTYKA HISTORYCZNA trwa do 14 września!
Więcej informacji w linku: Krajoznawstwo i turystyka historyczna - stacjonarne II stopnia | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk (ug.edu.pl)
Krajoznawstwo i turystyka historyczna
Krajoznawstwo i turystyka historyczna to kierunek uruchomiony na Wydziale Historycznym w 2010/2011 roku. Obecnie studia są prowadzone w trybie stacjonarnym, na poziomie licencjackim i magisterskim. W następnym roku akademickim będzie też można zapisywać się na studia I stopnia w trybie niestacjonarnym.
Specyfiką kierunku jest to, że łączy on w sobie kilka dyscyplin naukowych: historię, geografię społeczno-ekonomiczną i gospodarkę przestrzenną, nauki o Ziemi i środowisku oraz nauki o zarządzaniu i jakości (tylko I stopień). Wszystkie one oscylują wokół historii jako dyscypliny wiodącej. Kierunek jest atrakcyjny, gdyż łączy nabywanie umiejętności i kompetencji ze zdobywaniem wiedzy, dzięki czemu kształci osoby dobrze przygotowane do aktywności zawodowej na rynku pracy, zwłaszcza w obszarze turystyki i krajoznawstwa. Taki też charakter ma odbywana w czasie studiów praktyka zadaniowa. Studenci mogą ją elastycznie dostosować do swoich zainteresowań i planów zawodowych.
Nasi absolwenci znajdują pracę w biurach turystycznych, agencjach promocji kultury, ośrodkach turystyczno-rekreacyjnych, hotelach oraz instytucjach kultury (np. muzeach). Pracują tam jako przewodnicy, animatorzy, agenci i organizatorzy turystyki oraz pracownicy biurowi. Część z nich zakłada własne firmy, inni podejmują pracę w różnych instytucjach i przedsiębiorstwach związanych z krajoznawstwem i turystyką. Mimo trwającej pandemii, kierunek cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Odpowiada on bardzo dobrze na zapotrzebowanie rynku i pozwala na znalezienie atrakcyjnej pracy.
Prowadzący kierunek Instytut Historii UG rozwija działalność naukowo-badawczą w zakresie krajoznawstwa i turystyki. Cyklicznie organizowane są konferencje naukowe z tego zakresu, publikowana jest także seria wydawnicza „Gdańskie Teki Turystyczno-Krajoznawcze”. Studenci krajoznawstwa i turystyki historycznej mogą realizować swoje zainteresowania naukowe np. w ramach seminariów dyplomowych, są też zachęcani do udziału jako słuchacze lub prelegenci w konferencjach naukowych oraz publikowania własnych artykułów. Część z nich podjęła już studia doktoranckie.
dr hab. Magdalena Nowak, prof. uczelni
Fot. Widok na otoczenie Hali Gąsienicowej, Tatry. Krzysztof Nowak