Etnologia

 

INTERNETOWA REKRUTACJA KANDYDATÓW NA ROK AKADEMICKI 2025/2026

 

Jesteś osobą ciekawą świata, innych ludzi, siebie?
Zastanawiasz się, dlaczego ludzie żyją, myślą i działają na różne sposoby – w zależności od miejsca, czasu, środowiska?
Chcesz poznać zasady gry w kulturę, a nie tylko rozmawiać o jej wytworach, takich jak kino czy literatura?
Chcesz zadawać ważne pytania i wiedzieć, jak prowadzić pogłębione rozmowy?
Lubisz podróże, małe i duże? A jednocześnie przeczuwasz, jak wiele ciekawych tematów kryje się dookoła, pod ręką, gdziekolwiek jesteś?

Jeśli tak, jesteśmy pewni, że studia w Instytucie Antropologii na kierunku etnologia będą dla Ciebie dobrym i rozwijającym czasem.
Czasem spotkań, rozmów, wspólnego myślenia o rzeczach, które kształtują naszą międzyludzką codzienność. Ale także okazją do konfrontacji ze światem, bycia w środku wydarzeń i opowieści, które kształtują życie innych ludzi – tych odległych przestrzennie i czasowo, mieszkających w innych krajach, na innych kontynentach. Ale też tych najbliższych: sąsiadów, seniorów, osób z niepełnosprawnościami, kurierów, rzemieślników.

Dzięki etnologii przekonasz się, że wystarczy zadać dobre pytanie – i nagle otwiera się cały świat. Pierwszoosobowy świat drugiego człowieka. Świat, w którym możesz się przejrzeć i zapytać: dlaczego myślę i żyję inaczej niż on, ona, oni? Co zbudowało mnie jako osobę? Skąd to wszystko (założenia, przekonania, odruchy, przyzwyczajenia, reakcje, obawy, emocje, wartości…) wzięło się we mnie?

Według nas etnologia to studia uczące słuchania, rozmawiania, patrzenia i wyciągania z tego pogłębionych wniosków.
Dające poręczną skrzynkę z narzędziami z zakresu badań jakościowych, które można wykorzystać podczas pracy w korporacjach, NGO-sach, instytucjach kultury.
Budujące uważność i wrażliwość, dzięki którym świat staje się mniej obcy – ale też mniej oczywisty.

 

 

Aby uczyć się tego razem z Wami, stawiamy na łączenie teorii i praktyki, wiedzy i umiejętności.

Dlatego zajęcia na etnologii nie sprowadzają się do wykładów i dyskusji w uniwersyteckich salach. Robimy, co możemy, aby jak najczęściej być i działać poza murami uczelni. Co i gdzie dokładnie?

  •  Warsztaty terenowe:

Kaszuby, Żuławy, Warmia i Mazury, Podlasie… – w ramach zajęć docieramy tam, gdzie kultura nabiera konkretnych kształtów, a codzienność mówi więcej niż podręczniki.

  • Praktyki zawodowe:

Realizujemy je w muzeach, instytucjach kultury, organizacjach pozarządowych i innych miejscach, gdzie wiedza o kulturach i społecznościach jest niezbędna.

  • Objazdy naukowe i wizyty studyjne:

W instytucjach kultury, muzeach oraz skansenach: Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Emigracji w Gdyni, Skansen we Wdzydzach, Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku… – to bezpośredni kontakt z dziedzictwem kulturowym oraz różnymi pomysłami na animację kulturalną i społeczną.

  • (Mikro)projekty badawcze:

W ramach zajęć uczymy się patrzeć, słuchać i rozmawiać w parkach, galeriach handlowych, na podwórkach, w komunikacji miejskiej, na dworcach, festynach i festiwalach, w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym... Oprócz tego w ostatnich latach studentki i studenci etnologii prowadzili swoje badania w Kanadzie, w Stanach Zjednoczonych, w Hiszpanii, w Japonii, na Syberii, w ramach różnych grantów i stypendiów naukowych.

 

MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Z pewnością interesuje Cię, co można robić po etnologii. Naprawdę wiele rzeczy.
Jak pokazują historie naszych absolwentek i absolwentów, po etnologii można pracować w wielu miejscach, które wymagają:

  • kreatywności,
  • umiejętności projektowania procesów, produktów, usług i strategii,
  • odwagi i umiejętności interpersonalnych,
  • pomysłowości i zaangażowania,
  • elastyczności myślenia i zdolności do patrzenia na problemy z różnych perspektyw,
  • słyszenia potrzeb ludzi oraz projektowania rozwiązań, które na nie odpowiadają.

Właśnie dlatego umiejętności zdobyte podczas studiowania etnologii okazują się cenne i poszukiwane przez:

  • agencje badawcze,
  • korporacje, szczególnie działy skoncentrowane na Research and Development (R&D) czy User Experience (UX),
  • instytucje kultury — w tym nowoczesne, otwarte domy kultury, muzea, galerie, stawiające na działania ze społecznościami lokalnymi;
  • organizacje pozarządowe, bez względu na tematykę i obszar działania — ludzie z otwartą głową, odwagą i umiejętnością wyciągania wniosków są tam zawsze mile widziani.
  • kiedy wiesz, jak przeprowadzić projekt badawczy, od jego zaprojektowania, poprzez zbieranie danych, po prezentację wyników i działania ze społecznościami lokalnymi… rozkręcenie własnej działalności gospodarczej czy założenie własnego NGO-sa nie jest takie trudne i przerażające, szczególnie jeśli działasz w temacie związanym z animacją i aktywizacją społeczną, prawami człowieka, marginalizacją, produkcją wydarzeń.  

 

 

Etnologia i antropologia kulturowa badają to, jak ludzie tworzą różnice i podobieństwa. A zatem, jeśli myślisz o studiowaniu:

  • filozofii, bo lubisz rozmawiać o rzeczach ważnych;
  • kulturoznawstwa, bo ciekawią Cię pytania o kulturę jako sposób ludzkiego życia…
  • historii, bo lubisz słuchać wspomnień i ciekawi cię, jak ludzie opowiadają swoje biografie
  • socjologii, bo interesują Cię szczegóły między-ludzkiego życia i mechanizmy, które za nimi stoją…
  • dziennikarstwa, bo najbardziej lubisz czytać reportaże, które potrafią ukazać jedno drobne zdarzenie w świetle globalnych przemian i zależności…

Pomyśl również o etnologii. Mamy to wszystko i trochę więcej.

To co – widzimy się w październiku na Bielańskiej 5?

A! Zapomnieliśmy o jednej rzeczy: etnologię studiuje się w centrum Gdańska, 3 minuty piechotą od dworca głównego.
Fajnie, co nie?

rekrutacja

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: piątek, 2. Lipiec 2021 - 08:59; osoba wprowadzająca: Wacław Kulczykowski Ostatnia zmiana: poniedziałek, 7. Lipiec 2025 - 12:04; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska