Etnologia

PROGRAM STUDIÓW
 

Etnologia w Uniwersytecie Gdańskim to nowoczesny kierunek kształcenia. Studenci mają możliwość zapoznania się z najnowszymi wynikami badań terenowych, współczesną refleksją nad zagadnieniami etnicznymi (zarówno tymi dotyczącymi rodzimej problematyki, jak i najnowszymi osiągnięciami humanistyki światowej). Dzięki współpracy z wiodącymi polskimi ośrodkami etnologicznymi, studenci uzyskują dostęp do czołowych krajowych ekspertów specjalizujących się zarówno w kwestiach pozaeuropejskich, rodzimych, europejskich, jak i refleksji teoretycznej nad współczesnymi procesami etnicznymi na świecie. Dumą Instytutu są studenci, a w szczególności Studenckie Naukowe Koło Etnologów, zdobywca nagrody "Czerwona Róża" w 2013 roku dla najlepszego koła naukowego w Trójmieście.

Etnologia prowadzona jest na studiach I i II stopnia w trybie stacjonarnym. Podczas studiów licencjackich studenci otrzymują m.in. gruntowną wiedzę z zakresu historii etnologii, kluczowych teorii i zjawisk antropologicznych, a także metodologii prowadzenia badań jakościowych, co łączy się z wyjazdem na badania terenowe i praktykami zawodowymi. Podczas studiów magisterskich studenci pogłębiają wiedzę antropologiczną, która ułatwia rozumienie kulturowych kontekstów zjawisk zachodzących we współczesnym świecie i praktykują ją m.in. podczas zajęć warsztatowych i animacyjnych.

Na studiach I stopnia realizowane są takie przedmioty, jak: Mapa etniczna świata, Etnologia krajów pozaeuropejskich, Etnografia Polski, Etnologia Europy, Antropologia współczesności, Antropologia miasta oraz przedmioty specjalizacyjne np. Antropologia Pomorza, Etnologia ludów nadmorskich.

Na studiach II stopnia realizowane są takie przedmioty, jak: Mit i magia, Teorie kultury, Antropologia widowisk czy Antropologiczne interpretacje kultury.

Absolwenci posiadają szeroką wiedzę humanistyczną, orientują się w problematyce zjawisk kulturowych, organizowania i funkcjonowania kultury oraz znaczenia kultury i historycznej zmienności form kulturowych. Absolwent etnologii uzyska wiedzę i umiejętności pozwalające na podjęcie pracy we wszelkich instytucjach kulturalnych i oświatowych, muzeach, agencjach turystycznych i informacyjnych oraz w instytucjach i urzędach, w których niezbędni są specjaliści do spraw społecznych i kulturowych oraz osoby umiejące interpretować zjawiska społeczno-kulturowe za pomocą narzędzi oferowanych przez antropologię – w administracji, samorządach lokalnych, organizacjach pozarządowych i agendach pomocowych, a także w reklamie i marketingu. 


Etnologia gdańska na facebooku - Zakład Etnologii i Antropologii Kulturowej UG:
 https://www.facebook.com/Zak%C5%82ad-Etnologii-i-Antropologii-Kulturowej-UG-230537537513110
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: piątek, 28. luty 2014 - 00:36; osoba wprowadzająca: Importer Automatyczny Ostatnia zmiana: środa, 1. Czerwiec 2022 - 15:41; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska