Zajęcia pt. "Inne oblicza wojny" dla uczestników projektu "Zdolni z Pomorza" - prowadzący dr Piotr Derengowski i dr Wacław Kulczykowski

Dn. 5 marca br. na Wydziale Historycznym UG odbyły się zajęcia dla uczestników projektu "Zdolni z Pomorza" w ramach spotkań akademickich, które miały na celu rozwój kompetencji społecznych wśród uczniów szkół średnich. Zajęcia pt. "Inne oblicza wojny" poprowadzili dr Piotr Derengowski i dr Wacław Kulczykowski. Zajęcia składały się wykładu oraz zajęć warsztatowych, a ich celem było ukazanie wojny z perspektywy ludności cywilnej.

Dr Wacław Kulczykowski:

"Gdy na początku roku zostaliśmy poproszeni o wskazanie tematu naszych zajęć, wraz z dr Derengowskim, zaproponowaliśmy "Inne oblicza wojny". Zależało nam by pokazać tragiczną istotę wojny z perspektywy ludności cywilnej.

Na przykładzie minionych i współczesnych konfliktów zbrojnych, a także przy wykorzystaniu gry This War of Mine (komputerowej i planszowej wersji) autorstwa 11 bit studios chciałem przedstawić sytuację zwykłych ludzi wynikającą z codziennej walki o przetrwanie. W ramach zajęć chciałem uświadomić uczestnikom, że wolność i pokój to wartości, które w każdej chwili mogą być nam odebrane, a spokojny i bezpieczny świat, w którym żyjemy może załamać się z dnia na dzień. Chciałem pokazać, że wojny to nie kartka z dawno minionej historii, to nie tylko starcia żołnierzy, ale także tragedia zwykłych ludzi.

Wtedy jeszcze w najśmielszych snach nie spodziewałem się, że zaproponowany przez nas temat stanie się tak okropnie aktualny.

Nikt z nas wtedy nie przypuszczał, że gdy nadejdzie dzień warsztatów nie będzie trzeba tych kwestii już nikomu, nawet najmłodszym, tłumaczyć."

Data publikacji: poniedziałek, 14. Marzec 2022 - 15:02; osoba wprowadzająca: Aneta Plaskiewicz Ostatnia zmiana: poniedziałek, 14. Marzec 2022 - 15:02; osoba wprowadzająca: Aneta Plaskiewicz