wydarzenia
DKF Miłość Blondynki zaprasza na pokazy filmowe w listopadzie
Dyskusyjny Klub Filmowy Miłość Blondynki, działający pod patronatem Uniwersytetu Gdańskiego zaprasza na cotygodniowe czwartkowe spotkania filmowe: prelekcja - pokaz - dyskusja. Pokazy filmowe dla wszystkich widzów ciekawych dobrego kina i dyskusji po seansie. Cho Do Kina – Kino Ludzie Pasja!
Dr Aleksandra Paprot-Wielopolska w programie „Czyżewskiego 42” TVP3 Gdańsk
„Mamy bardzo silnie rozwiniętą kulturę pamięci” - mówiła w programie "Czyżewskiego 42" w TVP3 Gdańsk dr Aleksandra Paprot-Wielopolska z Instytutu Antropologii. Między innymi z tego wynika fenomen polskiego Dnia Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego.
59. Ogólnopolskie Seminarium Filmowe Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych Dyskusyjnych Klubów Filmowych
W ramach 30. Jubileuszu Dyskusyjnego Klubu Filmowego UG Miłość Blondynki w dniach 8-10 listopada 2024 r. na Uniwersytecie Gdańskim odbędzie się 59. Ogólnopolskie Seminarium Filmowe Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych nt. Cenzura jest potrzebna? „Półkowniki” wczoraj i dziś, cancel culture itp.
Zajęcia na kierunku Projektowanie Gier Historycznych w PAN Bibliotece Gdańskiej
W miniony piątek, 25 października, studenci I roku na kierunku Projektowanie Gier Historycznych zawitali w gościnne progi PAN Biblioteki Gdańskiej. W ramach zajęć „Warsztat naukowy historyka” prowadzonych przez dr. Jana Daniluka, zapoznali się z niezwykle różnorodną kolekcją efemer, którymi od lat opiekuje się w bibliotece dr Aneta Kwiatkowska. Studenci mieli nie tylko okazję wysłuchać dr Kwiatkowskiej, ale też w grupach wykonać zadania związane z identyfikacją i analizą wyselekcjonowanych źródeł.
Dr hab. Michał Mochocki, prof. UG i Koło "UGranie" na Ogólnopolskim Kongresie Groznawstwa w Katowicach
W dniach 7-8 listopada 2024 r. w Katowicach odbędzie się Ogólnopolski Kongres Groznawstwa, organizowany przez Centrum Badań Groznawczych na Uniwersytecie Śląskim. W programie: w niedzielę 8 listopada wystąpienie dr. hab. Michała Mochockiego, prof. UG pt. "European Historical Game Studies - misja i wizja czasopisma", prezentujące nowe czasopismo naukowe utworzone w 2024 na Wydziale Historycznym UG.
Prof. Satoshi Warita z Aoyama Gakuin University w Tokio gościem kolejnego "Piątku na Historycznym"
W kolejny, w nowym roku akademickim 2024/2025, "Piątek na Historycznym", 25 października, gościem naszego Wydziału był Prof. Satoshi Warita z Aoyama Gakuin University w Tokio.
Dr Wacław Kulczykowski na Poznań Game Arena 2024
W piątek, 25 października br. dr Wacław Kulczykowski wystąpił na scenie podczas największych targów gier komputerowych w środkowowschodniej Europie - Poznań Game Arena 2024.
Dr hab. Michał Mochocki, prof. UG oraz dr Wacław Kulczykowski na targach Poznań Game Arena
Ruszają targi Poznań Game Arena. Na scenie Retro & Geek w piątek 25.10 o 16:15 wystąpi dr Wacław Kulczykowski w rozmowie z redaktorem Mateuszem Witczakiem "Czemu 2 mln osób ograły doktorat o wodociągach Grudziądza?". W niedzielę zaś 27.10 o 9:45 wśród gości panelu "Czego AI wyuczy nasze dzieci" zobaczycie dr. hab. Michała Mochockiego, prof. UG . Na targach trwa także Game Industry Conference z dr hab. Michałem Mochockim, prof. UG w radzie programowej.
Studentki i studenci kierunku Projektowanie Gier Historycznych w Bibliotece Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk
We wtorek 15 października br. studentki i studenci kierunku Projektowanie Gier Historycznych, podczas zajęć terenowych, odwiedzili Bibliotekę Gdańską Polskiej Akademii Nauk, gdzie zapoznali się z jej zbiorami, zasadami funkcjonowania i użytkowania. Dodatkowo, mogli zobaczyć przygotowany przez p. Stefanię Sychtę pokaz rękopisów, inkunabułów i starodruków z zasobu BG PAN. Kolejnym punktem zajęć było Centrum św. Jana i zwykle niedostępna wieża oraz Oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku Błękitny Baranek, po którym grupę oprowadziła p. Beata Ceynowa.
Wizyta p. Prezes Polish Heritage of Otago & Southland Charitable Trust z Nowej Zelandii na Wydziale Historycznym UG
Niezwykle miło jest nam poinformować, że w dniu 18 października 2024 roku na Wydziale Historycznym UG gościła Prezes Polish Heritage of Otago & Southland Charitable Trust - p. Ewa Rozecka-Pollard. Na ręce Dziekana Wydziału Historycznego - dr. hab. Arkadiusza Janickiego, prof. UG przekazała najnowszą publikację dotyczącą dziejów Polonii w Nowej Zelandii pt. Poles Down South.