wydarzenia
Spotkanie z historią polskiej kryptologii na Wydziale Historycznym UG
O fascynującej historii polskiej szkoły kryptologicznej, w tym o działalności legendarnego Biura Szyfrów, które odegrało kluczową rolę w złamaniu szyfru Enigmy, studentkom i studentom kierunku Projektowanie gier historycznych opowiedział dr Maksym Kempiński z Centrum Szyfrów Enigma – Poznańskiego Centrum Dziedzictwa.
Bal karnawałowy z okazji 55. rocznicy powołania Uniwersytetu Gdańskiego
Rektor UG prof. Piotr Stepnowski oraz Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego serdecznie zapraszają na wyjątkowy, jubileuszowy bal karnawałowy dla pracowników i przyjaciół UG, z okazji 55-lecia powstania uczelni.
Jubileuszowy bal odbędzie się 7 lutego 2025 roku w godz. 20:00-02:00 na Wydziale Ekonomicznym w Auli im. Tadeusza Ocioszyńskiego (ul. Armii Krajowej 119/121, Sopot).
Centrum Badań Memlingowskich UG zaprasza na wykład z cyklu „Wokół Memlinga”
Centrum Badań Memlingowskich UG serdecznie zaprasza na pierwszy w 2025 r. wykład w ramach popularno-naukowego cyklu zatytułowanego „Wokół Memlinga”.
Unikalna kolekcja zbiorów oceanicznych w nowym katalogu "Oblicza Sepiku"
Pod koniec 2024 roku ukazał się katalog "Oblicze Sepiku", będący efektem współpracy Instytutu Antropologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego z Działem Kultur Pozaeuropejskich Muzeum Narodowego w Szczecinie.
Spotkanie autorskie z dr. Jarosławem Drozdem i promocja książki „Raporty sytuacyjne Komisarza Rządu w Gdyni 1929-1939”
Zapraszamy na spotkanie autorskie z dr. Jarosławem Drozdem i dr. Krzysztofem Chalimoniukiem poświęcone premierze książki "Raporty sytuacyjne Komisarza Rządu w Gdyni 1929-1939", które odbędzie się w czwartek, 30 stycznia o godz. 17:30 w sali widowiskowej Konsulatu Kultury w Gdyni (ul. Jana z Kolna 25).
Spotkanie z twórcami książki poprowadzi honorowy konsul Królestwa Danii Julian Franciszek Skelnik. Wydawcą pozycji jest Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni, która w tym roku świętuje jubileusz 90-lecia.
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprasza na Weekend z Kryptologią
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku serdecznie zaprasza na Weekend z Kryptologią: 18-19 stycznia br.
To wydarzenie popularnonaukowe, poświęcone złamaniu kodów Enigmy przez polskich kryptologów i współczesnym zagadnieniom cyberbezpieczeństwa.
W programie:
- GOŚCIE SPECJALNI: Tim Flack i Hal Evans (University of Cambridge) – twórcy zrekonstruowanego cyklometru, maszyny wykorzystanej przez Mariana Rejewskiego do złamania Enigmy
- SPOTKANIA Z EKSPERTAMI: historycy, matematycy i specjaliści od cyberbezpieczeństwa
Nowa seria wykładów na UG!
Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej ogłasza nową serię wykładów "Zrozumieć Polskę Ludową"! Przez najbliższe miesiące będzie mieli okazję wysłuchać wybitnych badaczy zajmujących się różnymi aspektami tego okresu historii naszego kraju.
Spotkanie z funkcjonariuszami Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW)
Zapraszamy studentów i studentki Wydziału Historycznego na spotkanie z funkcjonariuszami Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW), które odbędzie się w dniu 14 stycznia 2025 roku w godzinach 10:00-11:00 w Sali Teatralnej budynku Neofilologii Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Wita Stwosza 51 w Gdańsku.
Studenckie Koło Naukowe Archeologii Śródziemnomorskiej UG organizatorem eventu naukowo-kulinarnego
Studenckie Koło Naukowe Archeologii Śródziemnomorskiej UG zorganizowało naukowo-kulinarny event pt. „Człowiek jest tym co zje: smaki starożytnej kuchni”. Wydarzenie miało miejsce 12 grudnia 2024 r. w Instytucie Archeologii UG.
Współpraca z Central European Institute na Quinnipiac University (USA)
Gedeon Werner z Central European Institute na Quinnipiac University (USA) i zarazem członek Board of Directors polonijnego muzeum Polish Center of Discovery and Learning był gościem WH. Spotkał się z władzami, pracownikami WH i z przedstawicielem zespołu ds. umiędzynarodowienia GlobalHub.