fbpx wydarzenia | Wydział Historyczny

wydarzenia

Hej! Czujesz się zmęczony albo zrezygnowany? Mało rzeczy ostatnio Cię cieszy, a może chodzisz zirytowany i wszystko jest bez sensu? Zmagasz się ze stratą kogoś bliskiego, martwisz się finansami lub nie wiesz, jak poradzić sobie z problemami na uczelni bądź w pracy?

Jesteśmy po to, żeby Ci pomóc!

15 i 16 października na terenie kampusu Uniwersytetu Gdańskiego odbył się Piknik Naukowy "Klimat dla nauki".

Jednym z ważniejszych punktów tej dużej imprezy naukowej był cykl "Wywiad z naukowcem", w którym wzięli udział pracownicy z naszego Wydziału: prof. dr hab. Beata Możejko oraz prof. dr hab. Tadeusz Stegner. W rozmowie z redaktorem Maciejem Goniszewskim odpowiedzieli na pytanie: "Czym dla mnie jest nauka?"

Rok akademicki 2021/2022 uroczyście rozpoczęty!

W dniu 1 października miała miejsce Inauguracja roku akademickiego 2021/2022. Uroczystość rozpoczęła się od przywitania wszystkich Gości oraz przemówienia Jego Magnificjencji Rektora UG prof. dr hab. Piotra Stepnowskiego oraz Dziekana Wydziału Historycznego UG prof. UG, dr hab. Arkadiusza Janickiego. Następnie studenci oraz doktoranci odczytali tekst ślubowania.

Dziekan Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego zaprasza

Dobiegła końca XIX. edycja „Letnich Spotkań z Nauką” - akcji popularyzującej naukę, która organizowana jest przez Instytut Budownictwa Wodnego PAN, Instytut Oceanologii PAN, Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego oraz Radę Upowszechniania Nauki PAN w Ośrodku Pracy Twórczej IBW PAN w Czarlinie-Skoczkowie nad jeziorem Wdzydze. W organizację wydarzenia z ramienia UG ponownie zaangażowany był dr Wacław Kulczykowski.

Zapraszamy do wspólnego odkrywania przeszłości jednego z największych wczesnośredniowiecznych grodzisk pomorskich.

Od 11 do 26 sierpnia 2021 na Grodzisku w Owidzu będą odbywały się badania archeologiczne w formie otwartej oraz Rodzinne Warsztaty Archeologiczne, podczas których będzie można obserwować badania wykopaliskowe i uczestniczyć w zajęciach plenerowych, a także posłuchać opowieść o tym niezwykłym miejscu i jego związkach z dziedzictwem Morza Bałtyckiego.

Dr Anna Łysiak-Łątkowska 4 sierpnia będzie gościem audycji Marzeny Bakowskiej „Strefa historii” w Radiu Gdańsk. Tematem audycji będzie moda na baloniarstwo w Europie XVIII/XIX wieku. Loty balonem budziły ogromne zainteresowanie i zaciekawienie, gromadziły tłumy widzów. Zadziwiały kształty pierwszych balonów-montgolfiery, trapezowe i inne. Popularność baloniarstwa znalazła swoje odbicie we wzorach i kształtach ubrań, szczególnie damskich. Suknie, spódnice, czepki, kapelusze kształtem i wzorami naśladowały wygląd balonów.

Serdecznie zapraszamy społeczność akademicką UG i wszystkich zainteresowanych na oficjalne otwarcie działalności
INTERNATIONAL BORDER STUDIES CENTER (IBSC)

25 maja 2021, godz. 18:00, platforma Zoom

W imieniu Instytutu Oceanologii PAN, Sopockiego Towarzystwa Naukowego oraz Wydziału Historycznego UG