Prof. Grzegorz Berendt gościem audycji "Co za Historia" w Radiu Gdańsk

W dniu 2 grudnia dr hab. Grzegorz Berendt, prof. uczelni z Wydziału Historycznego UG gościem audycji "Co za Historia" w Radiu Gdańsk. Tematem audycji był 50 rocznica od historycznej wizyty Willy'ego Brandta w Polsce.

"Na początku grudnia 1970 r. Warszawę odwiedził ówczesny kanclerz NRF Willy Brandt. Wizyta ta nabrała historycznego znaczenia. Doszło do podpisania porozumienia z Polską, ale i niezwykłego gestu - klęknięcia przed pomnikiem getta warszawskiego.

- Dla polityków z obu stron nie było to zaskakujące, bo pozostawali oni w dialogu już od wielu miesięcy. To, co było pewnym zapleczem, nie było jednak uświadamiane ogółowi obywateli w Polsce Ludowej. Zarówno umowa, jak i ten gest kanclerza nie były czymś oczywistym dla 30 milionów ówczesnych mieszkańców naszego kraju - wyjaśniał prof. Grzegorz Berent."

1

Zapraszamy do wysłuchania audycji!

Źródło zdjęcia i tekst: radiogdansk.pl

Data publikacji: niedziela, 6. Grudzień 2020 - 15:50; osoba wprowadzająca: Wacław Kulczykowski Ostatnia zmiana: niedziela, 6. Grudzień 2020 - 15:50; osoba wprowadzająca: Wacław Kulczykowski