nauka
Dr Anna Żeglińska i dr Julia Możdżeń laureatkami konkursu "Doskonała Nauka II - wparcie monografii naukowych"
Miło nam poinformować, że dr Anna Żeglińska i dr Julia Możdżeń z Instytutu Historii zostały laureatkami konkursu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Doskonała Nauka II - wparcie monografii naukowych.
W ciągu najbliższych 2 lat, dzięki uzyskanemu dofinansowaniu, zostanie wydana w języku angielskim przygotowana przez obie autorki publikacja pt. "Archiwum rodowej pamięci. Kronika Albrechta Finka (1530) jako świadectwo tożsamości regionalnej".
Premiera książki pt. „Zauważając i chroniąc, detale dawnej architektury drewnianej żuławskiej części gminy Pruszcz Gdański”
Dnia 24 października br. w Zagrodzie edukacyjnej „U młynarza” w Mokrym Dworze odbyła się promocja książki pt. „Zauważając i chroniąc, detale dawnej architektury drewnianej żuławskiej części gminy Pruszcz Gdański”, której współautorką jest dr Aleksandra Paprot-Wielopolska z Instytutu Antropologii. Książka została wydana przez Ośrodek Kultury, Sztuki i Bibliotekę Gminy Pruszcz Gdański w ramach projektu dofinansowanego m.in.
Książka "Central and Eastern European Histories and Heritages in Video Games" już w sprzedaży!
Z przyjemnością informujemy, że w zeszłym tygodniu do sprzedaży trafiła książka "Central and Eastern European Histories and Heritages in Video Games". W gronie redaktorów są dr hab. Michał Mochocki, prof. UG oraz dr Yaraslau I. Kot, który przez kilka miesięcy realizował na Wydziale Historycznym litewski grant SALT.
Włącz się w V Kongres Młodej Nauki!
Nie zwalniamy tempa!
IV Kongres Młodej Nauki był wielkim sukcesem, blisko 400 uczestników z ponad 80 ośrodków miało możliwość wzięcia udziału w naszej konferencji!
Oferta pracy NCN na stanowisko stypendysty
Narodowe Centrum Nauki ogłasza konkurs na stanowisko stypendysty do projektu:
Nazwa jednostki: Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego
Nazwa stanowiska: Stypendysta
Wymagania:
Rekrutacja dodatkowa na Wydziale Historycznym
Rozpoczęła się rekrutacja dodatkowa na kierunki:
- Historia - studia I stopnia stacjonarne
- Krajoznawstwo i turystyka historyczna - studia I stopnia stacjonarne
- Archeologia - studia I stopnia stacjonarne
- Historia sztuki - studia I stopnia stacjonarne
- Ochrona dóbr kultury i muzealnictwo - studia I stopnia stacjonarne
Terminy:
- zakończenie rejestracji: 16.09.2024 r.
Dr hab. Marcin Wąs, prof. UG w składzie Sekcji Archeologicznej przy Komitecie Nauk Historycznych PAN
Dyrektor Instytutu Archeologii dr hab. Marcin Wąs, prof. UG został członkiem Sekcji Archeologicznej Komitetu Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk. W kadencji 2024-2027 będzie jedynym przedstawicielem środowiska gdańskich archeologów w gronie, w skład którego wchodzą naukowcy reprezentujący wszystkie instytucje archeologiczne w Polsce – uniwersyteckie, muzealne oraz PAN. Sekcja Archeologiczna KNH została powołana w miejsce funkcjonującego w przeszłości Komitetu Nauk Pra- i Protohistorycznych PAN.
Badania nad polską diasporą prezentowane w Senacie RP
Na zaproszenie Przewodniczącego Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą w Senacie RP - Bogdana Borusewicza - w dniu 17 kwietnia 2024 dr hab. Anna Mazurkiewicz, prof. UG aktywnie uczestniczyła w jej obradach. W trakcie spotkania prezentowano dorobek wybranych ośrodków naukowych zajmujących się problematyką polonijną oraz rekomendacje dla programowania polityki publicznej w tej sferze. Ponieważ w czasie poprzedniego spotkania z członkami senackiej Komisji (we wrześniu 2021 roku) prof.
Ruszyła rekrutacja do Programu MOST na rok akademicki 2024/2025
Tylko do 15 maja trwa rekrutacja do program mobilności studentów i doktorantów MOST! Jeśli chcecie rozpocząć swoją semestralną lub całoroczną przygodę na innej uczelni niż macierzysta, nie przegapicie tego terminu.
Wyniki rekrutacji do projektu badawczego
Informujemy, że w wyniku rekrutacji na stanowisko stypendysty/ki w projekcie badawczym realizowanym przez dr Annę Zadrożną "Rośliny jako obywatele miast: odkrywanie możliwości ponad-ludzkiego rozkwitu metropolii