nauka

Badania nad polską diasporą prezentowane w Senacie RP

Ostatnia modyfikacja: czwartek, 18 Kwiecień, 2024 - 11:43

Na zaproszenie Przewodniczącego Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą w Senacie RP - Bogdana Borusewicza - w dniu 17 kwietnia 2024 dr hab. Anna Mazurkiewicz, prof. UG aktywnie uczestniczyła w jej obradach. W trakcie spotkania prezentowano dorobek wybranych ośrodków naukowych zajmujących się problematyką polonijną oraz rekomendacje dla programowania polityki publicznej w tej sferze. Ponieważ w czasie poprzedniego spotkania z członkami senackiej Komisji (we wrześniu 2021 roku) prof.

Promocja badań prowadzonych w Instytucie Historii na kalifornijskich uczelniach

Ostatnia modyfikacja: poniedziałek, 19 luty, 2024 - 09:16

W styczniu 2024 dr hab. Anna Mazurkiewicz, prof. UG wygłosiła za oceanem serię wystąpień ściśle związanych z realizowanym przez nią projektem NCN (Opus 17,  2019/33/B/HS3/00579). Kanwą realizowanego przez nią projektu jest biografia Williama J. Toneska - oficera amerykańskiego wywiadu o polskich korzeniach. Kariera zawodowa i życie osobiste Billa, bo tak o nim mówili przyjaciele i bliscy, nierozerwalnie związane były z Polską.

Nowy kierunek studiów "Projektowanie gier historycznych" w serwisie informacyjnym Teleexpress TVP

Ostatnia modyfikacja: czwartek, 18 Styczeń, 2024 - 15:06

O nowym, innowacyjnym kierunku studiów Projektowanie gier historycznych na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego, który rusza już w roku akademickim 2024/25, opowiada dr Wacław Kulczykowski w serwisie informacyjnym Teleexpress TVP.

Prof. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk Przewodniczącą zespołu Rady Doskonałości Naukowej

Ostatnia modyfikacja: czwartek, 18 Styczeń, 2024 - 11:40

Miło nam poinformować, że Zespołem I Nauk Humanistycznych Rady Doskonałości Naukowej pokieruje prof. dr hab. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk z Instytutu Historii Sztuki Wydziału Historycznego UG. Prof. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk znajduje się w gronie pięciorga naukowców z UG, którzy zasiadają w Radzie Doskonałości Naukowej. 

Serdecznie gratulujemy!

Więcej na stronie UG.

Dr hab. Tarzycjusz Buliński prof. UG w komitecie naukowym PAN

Ostatnia modyfikacja: wtorek, 16 Styczeń, 2024 - 14:27

Miło nam poinformować, że w wyniku wyborów uzupełniających na kadencję 2024-2027 do Komitetu Nauk o Kulturze Polskiej Akademii Nauk został wybrany dr hab. Tarzycjusz Buliński prof. UG z Wydziału Historycznego UG. 

Serdecznie gratulujemy!

W PAN działa 71 Komitetów, są to grona specjalistów i specjalistek z różnych dziedzin nauki. Komitety są przestrzenią wymiany poglądów i dyskusji. Zabierają głos w sprawach istotnych dla nauki, społeczeństwa, reagują na bieżące wydarzenia.

Prof. Tadeusz Stegner, prof. Beata Możejko i dr Anna Łysiak-Łątkowska w Radzie Muzeum Sopotu

Ostatnia modyfikacja: wtorek, 5 Grudzień, 2023 - 11:10

Informujemy, że prof. dr hab. Tadeusz Stegner został przewodniczącym Rady Muzeum Sopotu, a jej członkiniami zostały prof. dr hab. Beata Możejko i dr Anna Łysiak-Łątkowska.

Zgodnie z Ustawą o muzeach z dnia 21.11.1996 r. przy instytucji działa rada. Wśród członków znajdują się przedstawiciele środowiska akademickiego, muzealnicy i konserwatorzy dzieł sztuki oraz reprezentant mieszkańców kurortu.