Nowa wystawa na Historycznym - „Mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego sprzed dwóch tysięcy lat”

Dziekan Wydziału Historycznego dr hab. Arkadiusz Janicki, prof. UG, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku oraz miasto Miasto Pruszcz Gdański zapraszają na wystawę pt. „Mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego sprzed dwóch tysięcy lat”, której otwarcie odbyło się podczas ostatniego "Piątku na Historycznym", 7 czerwca 2024  r.

Wydarzenie rozpoczął wykład kuratorki wystawy dr Aleksandry Pudło z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, która przedstawiła charakterystykę ludności Pruszcza Gdańskiego na podstawie badań antropologicznych szczątków kostnych odkrytych podczas wykopalisk na cmentarzyskach z młodszego okresu przedrzymskiego i okresu wpływów rzymskich.

Wystawa „Mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego sprzed dwóch tysięcy lat” przedstawia historię badań archeologicznych w Pruszczu Gdańskim, opisuje odkrycia cmentarzysk, a przede wszystkim skupia się na dawnej ludności. Pokazuje dynamikę biologiczną tej populacji, średnią długość życia, przystosowanie badanej grupy się do panujących ówcześnie warunków środowiskowych. Opisuje także budowę szkieletów z rekonstrukcją wysokości ciała. Pokazuje ówczesne warunki życia, styl życia i choroby, które dotykały dawną ludność Pruszcza. Co istotne prezentuje najnowsze wyniki badań na temat różnic i podobieństw między pruszczanami i pruszczankami a innymi populacjami z terenu Europy, głównie Południowo - Wschodniej, Półwyspu Skandynawskiego i  Jutlandzkiego z okresu wpływów rzymskich i średniowiecza. Wystawę zamyka linia genealogiczna pruszczan i pruszczanek wytyczona na podstawie badań antropologicznych.  

Ekspozycja daje możliwość prześledzenia zmian, które zachodziły przez 600 lat, od II wieku p.n.e. do IV/V w. n.e. W efekcie, zmiany te doprowadziły do znacznego rozwoju ośrodka i powstania istotnego punktu na szlaku migracyjnym w okresie wpływów rzymskich. Pruszcz Gdański był zasiedlony przez dwie grupy należące do kultury wielbarskiej, które mimo, iż mieszkały one obok siebie, zachowały swoją odrębność.

Dodatkowo wystawa przybliża charakter badań antropologicznych, które obok badań archeologicznych, stanowią ważny element rekonstrukcji przeszłości. Odsłania wiele nowych informacji, które znacząco podnoszą naszą wiedzę o dawnych społecznościach. Odpowiada m.in. na pytania: w jakich warunkach żyły badane populacje, jaka była ich średnia długość życia, czy jako grupa mogli przetrwać, jaka była ich struktura morfologiczna, struktura zdrowia oraz skąd pochodzili.

Wystawa, która otrzymała tytuł „Najlepszej Wystawy Czasowej 2021” w plebiscycie Archeologiczne Sensacje 2021, została przygotowana przez Miasto Pruszcz Gdański i Muzeum Archeologiczne w Gdańsku.

Wystawa otwarta jest do 3 lipca w holu na parterze budynku Wydziału Historycznego, przy ul. Wita Stwosza 55.

Zapraszamy serdecznie!

 

fot. Monika Nagórska/Wydział Historyczny UG

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: środa, 12. Czerwiec 2024 - 12:13; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: czwartek, 13. Czerwiec 2024 - 13:46; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska