Dr hab. Magdalena Nowak, prof. UG w Valdosta State University, Georgia/USA w semestrze zimowym 2023/24 na

Dr hab. Magdalena Nowak, prof. UG, przebywa w semestrze zimowym 2023/24 na Valdosta State University, Georgia, USA. Prowadzi tam zajęcia zatytułowane „Public History in Poland”. W trakcie zajęć wykorzystywane są nowoczesne metody nauczania, które zmierzają do większego zaangażowania studentów, np. gry planszowe, zajęcia terenowe, quizy itp. Prof. Nowak wzięła ostatnio udział we wspólnych zajęciach z Prof. Dr. Johnem Dunn’em poświęconych Solidarności 1980 r., Stanowi Wojennemu oraz upadkowi komunizmu w Polsce w 1989 r.

Na czas stażu w VSU Prof. Nowak otrzymała urlop od Rektora Uniwersytetu Gdańskiego z zadaniem realizacji planu badawczego, który dotyczy problematyki diaspor polskiej i ukraińskiej oraz Metropolity Andrzeja Szeptyckiego w Ameryce.

Na przełomie listopada i grudnia 2023 r. Prof. Nowak planuje wziąć udział w kongresie Association for Slavic, East European and Euroasian Studies (ASEEES) w Filadelfii, na którym będzie mówić o problemie Kresów w polskiej historiografii. Jest ona organizatorką planelu pt.” Shaping Relationships in the Polish Eastern Borderlands (Kresy) during the 20th Century”. W jego trakcie wystąpią także Prof. Dr John Dunn (VSU, USA) jako moderator, pisarz i Research Fellow Marco Carynnyk (University of Toronto, Canada) jako dyskutant oraz prelegenci: Prof. Dr. Patrice Dabrowski (Harvard University, USA), Mgr Iwona Flis oraz Prof. Nowak (UG, Poland).

Podczas swojego pobytu na Valdosta State University Prof. Nowak promuje również tłumaczenie swojej najnowszej książki o arcybiskupie Andrzeju Szeptyckim na język ukraiński Ukrainian (ДВА СВІТИ. Проблема національної ідентифікації Андрея Шептицького в 1865–1914 роках, Переклав Андрій Павлишин, ВИДАВНИЦТВО «СВІЧАДО» – ВИДАВНИЦТВО ҐДАНСЬКОГО УНІВЕРСИТЕТУ Львів–Ґданськ 2023, cc. 640) w USA i Kanadzie.

Dr Nowak reprezentuje Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego na Valdosta State University, promując naszą uczelnie, uczestnicząc w konferencjach i prelekcjach oraz pracując na rzecz pogłębienia naszych międzynarodowych kontaktów naukowych.

Data publikacji: piątek, 6. Październik 2023 - 13:55; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: piątek, 6. Październik 2023 - 14:07; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska