Portret w Gdańsku w XVI i XVII wieku - wykład otwarty dr Aleksandry Jaśniewicz

Instytut Historii Sztuki i Instytut Kultury Miejskiej mają zaszczyt zaprosić na wykład dr Aleksandry Jaśniewicz pt.:

Portret w Gdańsku w XVI i XVII wieku

, który odbędzie się 21 listopada 2018 r., o godz. 18.00, w sali im. K. Kalinowskiego na ul. Bielańskiej 5 w Gdańsku.

Wykład poświęcony portretom w Gdańsku na przestrzeni dwóch stuleci (1500-1700) zogniskowany zostanie na zagadnieniu kreacji wizerunku. Portrety mieszkańców miasta omówione będą jako element strategii mającej na celu budowanie własnego mitu. Przedstawione zostaną w kontekście społecznych oczekiwań i zarazem jako realizacja osobistych ambicji zamawiającego, a także jako element gry politycznej i medium wykorzystywane w sporach międzywyznaniowych. Szczególna uwaga poświęcona zostanie kwestiom manipulacji wizerunkiem. Zjawiska te przedstawione zostaną na przykładzie podobizn przedstawicieli władzy, portretów kobiet, wizerunków duchownych oraz autoportretów.

Dr Aleksandra Jaśniewicz, Dublin
Studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Gdańskim. Pracując w latach 2006 - 2009 w Muzeum Narodowym w Gdańsku przygotowała ekspozycję stałą malarstwa gdańskiego od późnego średniowiecza do początku XX wieku. Obecnie mieszka i pracuje w Dublinie. Obroniła doktorat na Uniwersytecie Wrocławskim. Na jego podstawie przygotowała wystawę portretów gdańskich, która była prezentowana w 2018 roku w Zielonej Bramie, a także opublikowała imponującą monografie na ten temat.

Data publikacji: piątek, 9. Listopad 2018 - 12:53; osoba wprowadzająca: Wacław Kulczykowski Ostatnia zmiana: piątek, 9. Listopad 2018 - 12:53; osoba wprowadzająca: Wacław Kulczykowski