Kościół pod wydmami, czyli trzeci sezon badań archeologicznych kościoła św. Mikołaja w Łebie

Kościół pod wydmami
 
W dniach od 10 do 23 września 2018 roku odbył się trzeci sezon badań archeologicznych kościoła świętego Mikołaja w Łebie (woj. pomorskie) wzniesionego w drugiej połowie XV. Badania prowadzone były przez Instytut Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego przy współpracy Fundacji Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego pod kierownictwem dr Joanny Dąbal. W wykopaliskach brali udział studenci kierunku archeologia Uniwersytetu Gdańskiego.
 
Odsłaniany w kolejnych badaniach kościół to część zasypanego średniowiecznego miasta znajdującego się na zachód od dzisiejszej lokalizacji  Łeby. Stanowisko archeologiczne znajduje się w lesie, w niewielkiej odległości od linii brzegowej Morza. Do naszych czasów widoczny na powierzchni jest jedynie fragment zachodniej ściany dawnego kościoła.
 
Podczas tegorocznych wykopalisk ok 4 m pod wydmami odkryte zostały fundamenty murów wschodniej części kościoła co jest kolejnym krokiem do odkrycia oryginalnego kształtu obiektu. Na przykościelnym  cmentarzysku odnaleziono 10 pochowków szkieletowych. Zmarli we wszystkich grobach ułożeni byli głową w kierunku zachodnim. Ciekawym znaleziskiem były 3 kłódki znalezione w okolicach miednicy i żeber w 2 grobach oraz fragment tkaniny znaleziony przy jednej z nich. Do odkrywanych na stanowisku zabytków zaliczały się fragmenty ceramiki, szkła okiennego i przedmiotów metalowych. Z  bardziej interesujących należy wymienić haczyki, kościaną okładzinę oraz przedmioty z metali kolorowych. Kolejny, ostatni zaplanowany sezon badań odbędzie sie w 2019 roku. Obecnie trwają prace nad wynikami. 
 
Autor tekstu: Anna Gronowicz
Autor zdjęć: dr Joanna Dąbal
 
Zdjęcie w galerii
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: piątek, 19. Październik 2018 - 07:32; osoba wprowadzająca: Wacław Kulczykowski Ostatnia zmiana: piątek, 19. Październik 2018 - 07:32; osoba wprowadzająca: Wacław Kulczykowski