Otwarte Konwersatorium Religioznawcze UG - czwartek 25 stycznia 2018, od godz. 18.00 w auli 1.48

Szanowni Koledzy i Koleżanki,

Organizatorzy OTWARTEGO Konwersatorium Religioznawczego Uniwersytetu Gdańskiego mają zaszczyt zaprosić do udziału w czwartym posiedzeniu, które odbędzie się w czwartek 25 stycznia 2018, od godz. 18.00 w auli 1.48 na Wydziale Historycznym (sala na parterze przy holu wejściowym).

Przewidywany czas trwania spotkania (referat oraz dyskusja) – półtorej godziny. Posiedzenia rozpoczynamy i kończymy punktualnie.

Referat wprowadzający pt. Argumenty na rzecz teizmu we współczesnej filozofii analitycznej – wygłosi prof. dr hab. Tomasz Szarek, Dyrektor Instytutu Matematyki UG.

Prolegomena:

Filozoficzne treści Proslogionu Anzelma z Aosty, a w szczególności zawarta tam idea aliquid, quo maius cogitari non potest, stanowią po dziś dzień inspirację do podjęcia poważnych badań logicznych. W błędzie są ci, którzy uważają, że kantowska idea z drugiego tomu Krytyki czystego rozumu:

,,Istnienie nie jest oczywiście realnym orzeczeniem (predykatem)”

przekreśla całość rozważań zawartych w dowodzie ontologicznym. Choć dowód ten pozostaje niekonkluzywny, to także uzasadnienie Kanta obarczone jest poważną usterką logiczną. Uzasadnimy to sięgając do dokonań współczesnych amerykańskich filozofów analitycznych: Plantingi, Hartshorne’a, Malcolma i innych. Przedstawimy poczynione przez nich starania, aby klasycznym argumentom Anzelma nadać precyzyjną strukturę logiczną w obrębie jednego z systemów logiki modalnej.

Do udziału w spotkaniach konwersatoryjnych zaproszeni są reprezentanci naukowi wszystkich dyscyplin: historycy, etnolodzy, archeolodzy, filolodzy, filozofowie, socjologowie, psychologowie, pedagodzy, prawnicy, politolodzy, biolodzy, biochemicy i biotechnolodzy, ekonomiści, geografowie, informatycy, matematycy, fizycy i astrofizycy, inżynierowie, architekci, muzycy, projektanci, artyści, dyrygenci, kompozytorzy, aktorzy...

Zapytania  i uwagi proszę kierować do organizatorów Konwersatorium: dane w ulotce informacyjnej dołączonej do tego maila (i na oficjalnej stronie – zob. poniżej).

Oficjalny adres mailowy: konwersatorium.rel@ug.edu.pl Oficjalna strona:  http://www.konwersatorium.religioznawcze.ug.edu.pl

Serdecznie pozdrawiamy i gorąco zapraszamy do udziału,

Bogusław Górka, religioznawca z Wydz. Historycznego UG, Hieronim Chojnacki, literaturoznawca z Wydz. Filologicznego UG, Romuald Piekarski, filozof z Wydz. Nauk Społecznych UG.

Data publikacji: poniedziałek, 22. Styczeń 2018 - 12:56; osoba wprowadzająca: Importer Automatyczny Ostatnia zmiana: poniedziałek, 22. Styczeń 2018 - 12:56; osoba wprowadzająca: Importer Automatyczny