O zwrocie regionalnym w niemieckich badaniach nad historią i kulturą - prof.dr hab. Milos Reznik

We wtorek 10 marca o godz. 15.00 w sali 2.61 odbędzie  wykład otwarty "O zwrocie regionalnym w niemieckich badaniach nad historią i kulturą" prof. Milosa Reznika, dyrektora Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie i profesora historii regionalnej na Uniwersytecie w Chemnitz.

prof. dr hab. Miloš Řeznik- urodzony w Czechach historyk, dyrektor Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie, profesor europejskiej historii regionalnej oraz prodziekan Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Technicznego w Chemnitz.Zainteresowania badawcze Gościa obejmują następującą tematykę: szlachta i wymiana elit, kultura historyczna i terytorialność, historia Europy Środkowowschodniej (w szczególności Polski, Litwy, Czech, Białorusi i monarchii habsburskiej), kolektywne procesy tożsamościowe, tworzenie narodu, regionalizacja, historia kultury XIX i XX wieku (romantyzm, reprezentacje historii, kultury historycznej), granica oraz badania naukowe dot. pogranicza.

Prof. Miloš Řeznik jest członkiem m.in. Centrum Kompetencyjnego dla Europy Wschodniej i Środkowej w Lipsku (zastępca przewodniczącego od 10/2009), Societas Jablonoviana – Jablonowskische Gesellschaft der Wissenschaften zu Leipzig, Instytutu Kaszubskiegow Gdańsku, Rady im. Johanna Gottfrieda Herdera ds. Badań Naukowych (Marburg), Niemiecko-Czeskiej Komisji Historyków (przewodniczący sekcji czeskiej  od 1.1.2009), Komisji Ewaluacyjnej Czeskiej Akademii Nauk, Instytutu Historii Najnowszej (Praga) oraz Rady Naukowej Collegium Bohemicum (Uście nad Łabą).

Data publikacji: poniedziałek, 9. Marzec 2015 - 10:01; osoba wprowadzająca: Aneta Plaskiewicz Ostatnia zmiana: poniedziałek, 9. Marzec 2015 - 10:52; osoba wprowadzająca: Aneta Plaskiewicz