Specjalność: historia w przestrzeni medialnej

Historia w przestrzeni medialnej: co i jak?

 

Historia

Specjalność: historia w przestrzeni medialnej

dr Wacław Kulczykowski

1

Jako historycy swoją uwagę koncentrujemy na badaniu oraz poznawaniu przeszłości. Nie możemy jednak zapominać, że rola naukowca jest ściśle związana z teraźniejszością, a prezentowanie i dzielenie się naszymi odkryciami jest równie ważne, co sam proces badawczy. Umiejętność ta jest niezwykle ważna zarówno w trakcie wielkich wystąpień publicznych, jak i na specjalistycznych, często hermetycznych konferencjach naukowych. Popularyzowanie wiedzy historycznej nie jest niczym nowym, ale dopiero XXI w. dostarcza naukowcom narzędzi, których możliwości ogranicza jedynie wyobraźnia i kreatywność badacza. Narzędzi nie tylko umożliwiających nadanie atrakcyjnej formy naszym wynikom naukowym, ale także pozwalającym dotrzeć z nimi do milionów ludzi z najdalszych zakątków świata.

 

Uważam, że połączenie historii oraz szeroko pojętej kultury czy mediów jest naprawdę ciekawym pomysłem. Jest to bardzo ciekawy kierunek, który może dać naprawdę dużo możliwości oraz korzyści w przyszłym życiu zawodowym związanym z historią.

Magdalena Andres, studentka I roku historii

 

Na początku roku akademickiego uruchomiliśmy zupełnie nową specjalność na kierunku historia. Specjalność, która jest całkowicie nastawiona na przekazywanie wszechstronnej i praktycznej wiedzy w popularyzowaniu historii zarówno w jej formach tradycyjnych (publikacje, prasa, wystąpienia publiczne), jak i nowoczesnych (gry komputerowe, social media, radio, telewizja i inne). Specjalność, która wsłuchuje się w potrzeby studentów i idzie z duchem czasu. Tą specjalnością jest historia w przestrzeni medialnej.

 

Oczekiwałam połączenia wiedzy historycznej z dziennikarstwem i uważam, że zajęcia, które obecnie realizujemy jak najbardziej spełniają moje oczekiwania.

Julia Szerszon, studentka I roku historii

 

Jest to specjalność, która nie wskazuje tylko jednej, właściwej drogi rozwoju. Przedmioty nauczane w ramach specjalności zostały przygotowane na podstawie aktualnych potrzeb na rynku pracy. Studenci zdobywają szeroki wachlarz umiejętności praktycznych, które później mogą wykorzystać w najróżniejszych branżach: w dziennikarstwie, przy produkcji gier, filmów, podcastów, w social mediach, marketingu, w redakcji... krótko mówiąc: wszędzie tam, gdzie atrakcyjny sposób prezentowania historii ma znaczenie. Nasza specjalność jest również dla tych, którzy chcą obrać własną ścieżkę, budować od podstaw swoje projekty i realizować własne pomysły.

 

Ciekawa tematyka zajęć, możliwość rozwoju na wielu płaszczyznach.

Jan Herbasz, student I roku historii

 

Tę interdyscyplinarną specjalność tworzymy we współpracy z Instytutem Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Wydziału Nauk Społecznych UG. W ramach niej oferujemy ponad 15 wyselekcjonowanych przedmiotów prowadzonych przed doświadczonych fachowców oraz 80 godzin praktyk zawodowych w instytucjach medialnych, wydawnictwach, czy biurach prasowych. Ze mną studenci spotkają się na zajęciach „Historia w grach”, na których – gwarantuję – nie będą się nudzić ;) 

 

[…] to ciekawe doświadczenie, dzięki któremu historia zostaje „odczarowana”, stając się dziedziną interesującą dla młodych ludzi.

Marika Typiak, studentka I roku historii

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 1. Lipiec 2021 - 14:46; osoba wprowadzająca: Wacław Kulczykowski Ostatnia zmiana: piątek, 2. Lipiec 2021 - 09:39; osoba wprowadzająca: Wacław Kulczykowski

Specjalność: Historia w przestrzeni medialnej

Uwaga! Otwieramy całkowicie nową specjalność na kierunku Historia I stopień (licencjackie):
 
1
 
 
Jest to pierwsza specjalność całkowicie nastawiona na przekazywanie praktycznej wiedzy i umiejętności w obszarze popularyzacji historii w jej tradycyjnych (publikacje, prasa historyczna), jak i nowoczesnych formach (gry komputerowe, radio, telewizja, Internet, multimedia i inne).
 
Specjalność realizowana jest we współpracy z Instytutem Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Wydziału Nauk Społecznych UG.
 
Przedmioty w ramach specjalności:
 

-- Tradycyjne formy popularyzacji wiedzy historycznej

-- Wykorzystywanie wiedzy historycznej w kulturze i sztuce

-- Autoprezentacja i wystąpienia publiczne

-- Pisanie tekstów popularnonaukowych

-- Podstawy edytorstwa

-- Projektowanie stron internetowych

-- Grafika komputerowa

-- Historia w grach

-- Warsztat radiowy

-- Źródła informacji dziennikarskiej

-- Warsztat dziennikarski

-- Laboratorium telewizyjne

-- Popularyzacja wiedzy historycznej w internecie

-- Wydawnicza redakcja tekstu

-- Nowoczesne muzealnictwo

-- Tworzenie projektów popularyzacyjnych z elementami marketingu

-- Praktyka zawodowa 80 godzin

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: wtorek, 26. Styczeń 2021 - 13:06; osoba wprowadzająca: Wacław Kulczykowski Ostatnia zmiana: środa, 27. Październik 2021 - 09:03; osoba wprowadzająca: Wacław Kulczykowski