Relacja ze spotkania z kandydatem na dziekana Wydziału Historycznego – dr. hab. Arkadiuszem Janickim, prof. UG

W dniu 5 marca 2024 roku o godz. 13.00 w auli 1.48 odbyło się spotkanie społeczności akademickiej naszego Wydziału z dr. hab. Arkadiuszem Janickim, prof. UG – kandydatem na dziekana Wydziału Historycznego na kadencję 2024-2028.

Spotkanie wyborcze było podzielone na trzy części. W pierwszej kandydat zaprezentował osiągnięcia Wydziału w kadencji 2020-2024, następnie omówił najważniejsze punkty planu wyborczego na kadencję 2024-2028, a w ostatnia część spotkania przeznaczona była na dyskusję i zadawanie pytań. Przed przystąpieniem do omówienia najważniejszych osiągnięć upływającej kadencji dr hab. Arkadiusz Janicki, prof. UG gorąco podziękował wszystkim pracownikom Wydziału Historycznego za intensywną i pełną pasji pracę na rzecz Wydziału. Szczególne podziękowania złożył nieocenionemu Zespołowi Dziekańskiemu, Dyrektorom i Zastępcom Dyrektorów Instytutów, Przewodniczącym Rad poszczególnych dyscyplin naukowych, a także najściślej współpracujących z nim pracownicom z Biura Dziekana. Następnie kandydat na dziekana zaprezentował motto wyborcze, które przyświecać będzie nadchodzącej kadencji w razie pozytywnego wyniku wyborów: „Historyczny w sercu, kreatywny w działaniu”. Według dr. hab. Arkadiusza Janickiego, prof. UG to nie tylko ładnie brzmiące słowa, ale rzeczywisty wyraz jego intencji i uczuć, jakie żywi względem naszego Wydziału Historycznego.

Do najważniejszych osiągnięć upływającej kadencji kandydat na dziekana zaliczył m.in.: odczuwalny rozwój Wydziału Historycznego, którego kierunek został wytyczony przez „Strategię Wydziału Historycznego na lata 2020-2025”; rozwój ten jest widoczny nie tylko w postaci wysokich kategorii naukowych uzyskanych przez dyscypliny reprezentowane na Wydziale Historyczny (2 dyscypliny naukowe mają kategorię „A”, a pozostałe dwie kategorię „B+”), ale również w zwiększeniu liczby pracowników naukowych i administracyjnych Wydziału, awansach naukowych pracowników (w latach 2020-2024 – 8 awansów naukowych, w tym 7 osób uzyskało tytuł naukowy profesora, a jedna stopień doktora habilitowanego) i doktorantów (w latach 2020-2024 na Wydziale wypromowano 39 doktorów). Pracownicy Wydziału zdobyli w trakcie upływającej kadencji granty badawcze na łączną kwotę 8 mln złotych i efektywnie korzystali z możliwości, które stworzył im Program Wsparcia Humanistyki Gdańskiej. Na Wydziale wprowadzono transparentne i jednolite zasady zatrudniania nowych pracowników (określone w dokumencie: Szczegółowe kryteria obejmowania stanowisk akademickich w grupie pracowników badawczo-dydaktycznych i dydaktycznych na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego), zatrudniono też pierwsze dwie osoby na etacie dydaktycznym. Nastąpiło wyraźne umiędzynarodowienie Wydziału przejawiające się chociażby w zwiększonej wymianie akademickiej kadry naukowej, podpisaniu licznych umów i umiędzynarodowieniu naszej oferty dydaktycznej. Utworzono również trzy nowe kierunki studiów i uruchomiono nowy kierunek na studiach podyplomowych. W trakcie upływającej kadencji dokonano gruntownej reformy struktury organizacyjnej Wydziału (na który obecnie składają się 4 Instytuty, a w Instytucie Historii dokonano reorganizacji istniejących Zakładów Naukowych). Zmianie ulegała również struktura administracyjna Wydziału, poprzez podział Dziekanatu i utworzenie Biura Dziekana. Wszystkie te zmiany dały wyraźny impuls do dalszego rozwoju całego Wydziału. W sferze bazy lokalowo-dydaktycznej nastąpiła jej znacząca modernizacja i rewitalizacja (np. remont budynku przy ul. Bielańskiej 5, nowa sala komputerowa w budynku przy ul. Wita Stwosza 55). Po okresie pandemii finalizowane są prace związane z uruchomieniem barku wydziałowego, a dla naszych studentów urządzono sumptem Wydziału strefę odpoczynku. Nastąpiła też znacząca integracja pracowników Wydziału m.in. dzięki przywróceniu Rad Wydziału Historycznego, czerwcowych Rad wyjazdowych, a także wspólnym obchodom Jubileuszu 15-lecia Wydziału Historycznego. Znakiem firmowym naszego Wydziału stopniowo staję się cykl wykładów organizowanych w ramach „Piątku na Historycznym”.

Po prezentacji osiągnięć kandydat na dziekana przedstawił najważniejsze inicjatywy, które zamierza realizować i rozwijać w razie pomyślnego wyniku wyborów. Wśród zadań ogólnych zapowiedział kontynuację działań zmierzających do większej integracji studentów i pracowników Wydziału Historycznego, wspieranie pracowników w procesie awansu zawodowego, intensyfikację współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, np. poprzez utworzenie Rady Konsultacyjnej Wydziału Historycznego. Zapowiedział również położenie nacisku na zwiększenie na naszej stronie internetowej informacji o pracownikach i Wydziale publikowanych w języku angielskim. Zadeklarował także dbanie o dalszą modernizację infrastruktury lokalowo-technicznej i lobbing na rzecz gruntownych remontów budynków należących do Wydziału Historycznego. Podkreślił rolę dynamicznych zmian następujących w otoczeniu gospodarczym i zapowiedział organizowanie większej liczby szkoleń dla pracowników i studentów. Zobowiązał się do zwrócenia szczególnej uwagi na potrzeby osób z niepełnosprawnościami, a także do utrzymywania kontaktów i wykorzystywania potencjału emerytowanych pracowników Wydziału Historycznego. Nie zapomniał też o drobnych inicjatywach takich jak deklaracja zakupu wizytówek służbowych dla pracowników naukowych i administracyjnych naszego Wydziału.

W sferze badań naukowych kandydat na dziekana zapewnił o priorytetowej dla niego dbałości o najwyższy poziom badań naukowych i zwalczanie wszelkich przejawów nieuczciwości naukowej. Zapowiedział dziania zmierzające do uzyskania jak najwyższego wyniku w ewaluacji dyscyplin naukowych za lata 2022-2025, a także wsparcie w staraniach o uzyskanie przez czasopisma wydziałowe wyższej punktacji. Zapowiedział również uruchomienie pierwszego w pełni anglojęzycznego czasopisma naukowego „European Historical Game Studies”, a także intensyfikację współpracy międzynarodowej zwłaszcza w ramach inicjatyw dotyczących Morza Bałtyckiego (SEA-EU, Baltic Geopolitics Network (z Cambridge University) i najnowsza inicjatywa: członkostwo w Association for Political History (Sztokholm)).

Omawiając plany działań dotyczące dydaktyki, kształcenia, studentów i doktorantów dr hab. Arkadiusz Janicki, prof. UG podkreślił wagę, jaką przywiązuje do umiędzynarodowienia oferty dydaktycznej Wydziału. Zapowiedział uruchomienie przynajmniej jednego anglojęzycznego kierunku studiów, a także zdywersyfikowanie oferty dydaktycznej Wydziału poprzez rozbudowę oferty dotyczącej takich form kształcenia jak studia podyplomowe, szkoły letnie, krótkie doświadczenia edukacyjnie (mikropoświadczenia). Zapowiedział też wspieranie czasopisma „Argumenta Historica”, które stwarza możliwości publikacyjne dla studentów i doktorantów. Zadeklarował intensywniejszą współpracę z Radą Samorządu Studentów Wydziału Historycznego, kołami naukowymi, a także z doktorantami ze Szkoły Doktorskiej. Względem tych ostatnich np. poprzez umożliwienie im prezentacji wyników swoich badań w ramach „Piątków na Historycznym”. Uwypuklił również dbałość o komfort nauki studentów studiów stacjonarnych i zaocznych, potrzebę upowszechniania na Wydziale nowoczesnych metod dydaktycznych, propagowania wśród studentów postaw prospołecznych, a także podjęcia działań wzmacniających łączność absolwentów z WH po zakończeniu okresu studiów.

Dr hab. Arkadiusz Janicki, prof. UG podkreślił fundamentalną rolę pracowników administracyjnych w funkcjonowaniu Wydziału i satysfakcji pracowników oraz studentów z pracy i nauki. Kandydat na dziekana zapowiedział dalsze działania mające na celu usprawnienie procesu obiegu dokumentacji na Wydziale, jasnego rozgraniczenia kompetencji, zapewnienia możliwości odbywania szkoleń krajowych i zagranicznych, stałego podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych, organizowania kursów języków obcych, a także stałego unowocześniania zaplecza socjalnego i warunków pracy dla pracowników administracyjnych.

Trzecia część spotkania przeznaczona była na dyskusję i zadawanie pytań. Kandydat na dziekana odpowiedział na pytania dotyczące m.in. współpracy ze studentami, doktorantami i Radą Samorządu Studenckiego WH; rozwoju kierunku Krajoznawstwo i Turystyka Historyczna i przyszłości „Tek Turystyczno-Krajoznawczych”; studiów zaocznych; Rady Konsultacyjnej; remontów bazy lokalowej Wydziału; seminariów cząstkowych; czasopisma Argumenta Historica; charakteru nowego czasopisma „European Historical Game Studies”; wsparcia psychologicznego studentów; dbałości o potrzeby studentów z niepełnosprawnościami, a także nowego kierunku studiów Projektowanie gier historycznych. Względem tego ostatniego kierunku jeden z obecnych na sali pracowników naukowych wyraził obawę co do możliwości zatracenia przez Wydział charakteru uczelni klasycznej, dla której w przypadku Instytutu Historii podstawowym kierunkiem studiów jest kierunek Historia. Postawił również pytanie, czy ten nowy kierunek studiów nie będzie się rozwijał kosztem kierunku Historia, czy planowane jest uruchomienie na tym kierunku studiów drugiego stopnia oraz czy były przeprowadzane badania dotyczące zapotrzebowania rynku na jego uruchomienie. W odpowiedzi kandydat na dziekana zapewnił, że nowy kierunek stanowi wzbogacenie naszej oferty dydaktycznej i nie będzie prowadził do likwidacji kierunku Historia. Widocznym dowodem na to, że pozycja kierunku Historia jest niezagrożona i że ma on priorytetowe znaczenie dla Instytutu Historii jest fakt, że na kierunek Historia przyjmujemy 104 studentów na pierwszy rok studiów, podczas gdy na Projektowanie gier historycznych zamierzamy przyjąć jedynie 25 osób. Dr hab. Arkadiusz Janicki, prof. UG dodał również, że limit przyjęć dla kierunku Historia nie został zmniejszony w związku z uruchomieniem Projektowania gier historycznych. Odpowiadając zaś na pytanie związane z zapotrzebowaniem na tego typu kierunek studiów kandydat na dziekana wyjaśnił, że przeprowadzono takie badania rozpisując ankietę wśród społeczności UG oraz wśród pozostałych 8 uniwersytetów skupionych w sojuszu SEA-EU (Valletta (Malta), Kadyks (Hiszpania), Bretania (Francja), Kilonia (Niemcy), Split (Chorwacja), Algavre (Portugalia), Parthenope (Neapol-Włochy), Nord (Norwegia)). Uzyskane odpowiedzi potwierdziły zasadność uruchamiania tego typu kierunku studiów (między 70% a 80% pozytywnych odpowiedzi). W kwestii studiów drugiego stopnia kandydat na dziekana poinformował, że są one planowane i że już w lutym 2024 roku złożony został wniosek do Komisji Europejskiej o grant na uruchomienie takich studiów realizowanych we współpracy z Uniwersytetem w Finlandii (University of Jyvaskyla - Jyväskylä) i Uniwersytetem w Turcji (Bahcesehir Universitesi – Istambul). Kwota wniosku grantowego na uruchomienie i prowadzenie tych studiów opiewa na 4 608 000.00 euro (= ok. 21 mln zł). Jeśli grant zostanie przyznany, to studia drugiego stopnia Historical Game Designe zostaną uruchomione od roku akademickiego 2025-2026.

Na zakończenie spotkania kandydat na dziekana podziękował za liczne pytania i udział w spotkaniu.

Zdjęcie w galerii

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 11. Marzec 2024 - 14:27; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: poniedziałek, 11. Marzec 2024 - 21:34; osoba wprowadzająca: Aneta Plaskiewicz