Solidarni z Ukrainą w ECS

Po rozpadzie ZSRR przywódcom państw zachodnich wydawać się mogło, że imperialne plany Rosji zostały zarzucone. W lutym 2007 w Monachium Putin otwarcie zadeklarował jednak ich kontynuację. W lutym 2008 roku składał kuriozalne propozycje dot. Ukrainy Polakom, w sierpniu tegoż roku zaatakował Gruzję. Gdy w 2014 doszło do zajęcia Krymu i próby powołania dwóch separatystycznych republik na wschodzie Ukrainy niewielu polityków spodziewało się eskalacji konfliktu do rozmiarów największej wojny w Europie od 1945 r.

Mija właśnie drugi rok wojny obronnej Ukrainy, agresja Rosji wobec Ukrainy rozpoczęta aneksją Krymu nastąpiła dekadę temu. Świat wydaje się być tym konfliktem znużony. Emocje i potrzeba wsparcia przenoszą się na Bliski Wschód, uwagę polityków zachodnich skupiają kryzysy wewnętrzne. Wydarzenia ostatnich kilku tygodni wywołują niepokój dotyczący siły i determinacji wspierających Ukrainę sojuszników. Tymczasem w Ukrainie brakuje amunicji. Konieczne są kolejne mobilizacje. 20% kraju jest okupowane, a pozostała część nieustannie zagrożona niespodziewanym atakiem z powietrza. Sankcje nie wywołują wrażenia na Kremlu, a tymczasem infrastruktura Ukrainy jest notorycznie niszczona. Codziennie giną ludzie…

We wtorek, 20 lutego 2024 w Europejskim Centrum Solidarności odbyła się debata, w czasie której omówiony został kontekst relacji międzynarodowych, w którym Ukraina kontynuuje swoją walkę. W gronie ekspertów rozważano scenariusze na najbliższe miesiące. W debacie zorganizowanej przez Europejskie Centrum Solidarności i Klub Myśli Obywatelskiej im. Tadeusza Mazowieckiego udział wzięli eksperci z Ukrainy i z Polski: Mykola Kniażyckyj – dziennikarz, poseł Rady Najwyższej Ukrainy, przewodniczący Komisji Parlamentarnej Stowarzyszenia między Ukrainą i Unią Europejską, dr Iwona Reichardt – politolożka, zastępczyni redaktora naczelnego „New Eastern Europe”, Bartosz Wieliński – politolog, dziennikarz, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” oraz Lew Zacharczyszyn – były samorządowiec oraz dyplomata, aktywista społeczny, pełnomocnik dyrektora ECS ds. polsko-ukraińskiej solidarności. 

Moderatorką była dr hab. Anna Mazurkiewicz, prof. UG z Zakładu Historii XX w Instytucie Historii UG. Relacja ze spotkania znajduje się na oficjalnej stronie miasta Gdańsk. Na kanale ECS w YouTube można obejrzeć zapis wideo z debaty (od 43 min.), którą poprzedziła ceremonia przyznania nagród osobom angażującym się w budowanie polsko-ukraińskiej solidarności.

Debata stanowi część programu „Solidarni z Ukrainą.” Kolejny panel dyskusyjny już w poniedziałek (26 lutego 2024) na Wydziale Nauk Społecznych. Pełen program wydarzeń związanych z 10 rocznicą napaści Rosji na Ukrainę i drugą rocznicą pełnoskalowej wojny znajduje się na stronie.  

1

Zdjęcie w galerii
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 26. luty 2024 - 08:52; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: poniedziałek, 26. luty 2024 - 08:57; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska