Spotkanie autorskie i promocja książki "DWA ŚWIATY Andrzeja Szeptyckiego" autorstwa dr hab. Magdaleny Nowak, prof. UG

Zapraszamy na spotkanie autorskie / promocję książki "DWA ŚWIATY Andrzeja Szeptyckiego ДВА СВІТИ Андрея Шептицького" autorstwa dr hab. Magdaleny Nowak, prof. UG, które odbędzie się 19.06.2023 o godz. 17.00 w Bibliotece ECS.

Spotkanie odbędzie się w języku polskim i ukraińskim, wstęp jest wolny.

To pierwsza w światowej historiografii tak obszerna i kompleksowa praca o korzeniach i tożsamości Andrzeja Szeptyckiego, postaci złożonej – duchownym greckokatolickim, arcybiskupie metropolicie lwowskim i halickim (1900–1944) i wnuku po kądzieli wybitnego polskiego komediopisarza Aleksandra Fredry. Szczególnie zapraszamy społeczność ukraińską. Podczas spotkania będzie można nabyć książkę w języku ukraińskim.

Publikacja w języku ukraińskim „Два світи. Проблема національної ідентифікації Андрея Шептицького в 1865–1914 роках” (Gdańsk 2023) jest tłumaczeniem pracy habilitacyjnej Magdaleny Nowak, która ukazała się w Wydawnictwie Uniwersytetu Gdańskiego w 2018 roku.

Andrzej Szeptycki to niewątpliwie jeden z najwybitniejszych i jednocześnie dla wielu najbardziej kontrowersyjnych hierarchów w historii Kościoła greckokatolickiego.

– Postać metropolity Andrzeja Szeptyckiego jest niejednoznaczna. Żyjąc w niezwykle trudnych czasach i w trudnym miejscu podejmował wybory, które w oczach współczesnych są różnie odczytywane – komentuje dr Kacper Dziekan, wschodoznawca, realizujący w ECS projekty międzynarodowe. – Dlatego niezwykle ważna jest próba kompleksowej oceny Andrzeja Szeptyckiego, którą podjęła w swojej monografii prof. Magdalena Nowak.

Jak twierdzi autorka, prof. Magdalena Nowak, książka jest odpowiedzią na rosnące w Ukrainie zapotrzebowanie na wiedzę o życiu arcybiskupa Andrzeja Szeptyckiego. Przetłumaczona przez znanego ukraińskiego dziennikarza i tłumacza Andrija Pawłyszyna, ze wstępem prof. Witalija Masnenki z Narodowego Uniwersytetu im. Bohdana Chmielnickiego w Czerkasach, ukazała się w pierwszą rocznicę pełnoskalowej militarnej agresji Rosji na Ukrainę.

W publikacji omówiono kwestie stanowiące tło historyczne dzisiejszego konfliktu, głównie narodziny i kształtowanie się ukraińskiej identyfikacji narodowej na przełomie XIX i XX wieku. Analizowany jest również proces przechodzenia arcybiskupa Andrzeja Szeptyckiego do ukraińskiej tożsamości narodowej. A co ważne, to jedyne w literaturze historycznej tak obszerne opracowanie o jego dzieciństwie, młodości, początkach kariery i kilku pierwszych latach posługi arcybiskupiej.

Gość

Dr hab. Magdalena Nowak, prof. UG | Historyczka z Instytutu Historii, Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w relacjach polsko-ukraińskich i procesach narodowościowych w Polsce i Ukrainie w XIX i XX wieku. Autorka m.in. książek: „Dwa światy. Zagadnienie identyfikacji narodowej Andrzeja Szeptyckiego w latach 1865–1914” (Gdańsk 2018), „Narodowcy i Ukraińcy. Narodowa Demokracja wobec mniejszości ukraińskiej w Polsce 1922–1939” (Gdańsk 2007), współredaktorka (wraz z Tadeuszem Sucharskim i Joanną Karbarz-Wilińską) „Polacy i Ukraińcy. Historia, która łączy i dzieli/Поляки і українці Історія, яка поєднує і роз’єднує” (Słupsk-Gdańsk 2015).

Prowadzenie

Prof. dr hab. Marek Wilczyński | Literaturoznawca, pracuje w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół historii amerykańskiej kultury i literatury, szczególnie na obszarze Nowej Anglii w latach 1776–1939. Zajmuje się także historią malarstwa amerykańskiego (XIX–XX w.), teorią literatury i kultury, postmodernistyczną fikcją amerykańską oraz literaturą porównawczą (polską i amerykańską). Jest autorem m.in. „The Phantom and the Abyss. Gothic Fiction in America and Aesthetics of the Sublime (1798–1856)” (Poznań 1999), współredaktorem (wraz z Andrzejem Ceynową) „American Experience – The Experience of America” (Frankfurt am Main 2013) oraz ponad osiemdziesięciu artykułów, m.in. w „Beyond Philology”, „Schulz/Forum” i „Kultura Popularna”.

W dniu promocji będzie można nabyć książkę w cenie 75 zł, płatność tylko gotówką.

1

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 12. Czerwiec 2023 - 12:20; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: poniedziałek, 12. Czerwiec 2023 - 15:11; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska