Grant NCN dr Anny Zadrożnej w Instytucie Antropologii

Miło nam poinformować, że dr Anna Zadrożna uzyskała grant NCN w ramach programu POLONEZ BIS 3 dla naukowców z zagranicy, który będzie realizować w Instytucie Antropologii na Wydziale Historycznym UG.

Wyniki konkursu na stronie.

Tytuł projektu: “Rośliny jako obywatele miast: odkrywanie możliwości ponad-ludzkiego rozkwitu metropolii (PLAURCI)

Okres realizacji: 2023-2025

Kwota finansowania: 1.126.985 zł

Kierownik projektu: dr Anna Zadrożna

Opiekun: dr hab. Tarzycjusz Buliński prof. UG

Projekt ma na celu zbadanie możliwości rozkwitu ponad-ludzkiego we współczesnych miastach i skupia się na zarządzaniu zielenią i roślinami w dwóch metropoliach: Stambule i Gdańsku. Jako nadmorskie obszary miejskie oba miasta mają zróżnicowane strefy mikroklimatyczne, a ich wizje przyszłości określane są jako „zielone” (Zielone Miasto; Yeşil İstanbul). Co jednak pojęcie „zielonego miasta” oznacza w odniesieniu do różnych bytów nie-ludzkich? Czy i które rośliny mają reprezentację polityczną? Do kogo należy „zielona przyszłość” metropolii? Projekt zorganizowany jest wokół trzech głównych tematów: Zarządzanie, Konstrukcje i Przynależność i stawia pytania o przynależność bytów nieludzkich w przestrzeni miejskiej oraz o konstruowanie wiedzy na temat roślin, w szczególności wiedzy użytecznej politycznie.

1

Anna Zadrożna jest antropolożką społeczno-kulturową, której obecne zainteresowania badawcze skupiają się na roślinach w przestrzeni miejskiej. Doktorat ukończyła na Uniwersytecie w Oslo, rozwijając pojęcie „swojskości” (familiarity) w oparciu o wieloletnie badania terenowe przeprowadzone w Turcji i Macedonii Północnej. Ukończyła studia etnologiczne oraz ochrony środowiska w Warszawie. Przebywała na stażach i stypendiach w Stambule, Toronto, Londynie, Skopje i Grazu. Ostatnio realizowała projekty na Uniwersytecie Sabancı oraz na Universytecie Koç, gdzie skupiała się na zarządzaniu terenami zielonymi i związkach pomiędzy urbanizacją, migracją, roślinami i relacjami pomiędzy ludźmi. Jej artykuły były publikowane w książkach oraz czasopismach naukowych takich jak Nationalities Papers, Diasporas, i Anthropological Journal of European Cultures. W trakcie swojej kariery akademickiej dr Zadrożna brała również czynny udział w organizacjach pozarządowych w Macedonii, Polsce i Turcji.

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: środa, 7. Czerwiec 2023 - 09:34; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: środa, 7. Czerwiec 2023 - 11:01; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska