Instytut Archeologii UG członkiem stowarzyszenia IsoArcH

Instytut Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego jako pierwsza instytucja naukowa w Polsce dołączył do międzynarodowego stowarzyszenia IsoArcH (https://isoarch.eu/).

IsoArcH jest platformą łączącą społeczność praktyków badań izotopowych w bioarcheologii i kryminalistyce. Stowarzyszenie wspiera ideę otwartych danych oraz oferuje naukowcom szerokie możliwość współpracy i dzielenia się wiedzą.

IsoArcH zarządza otwartą i dostępną online bazą danych zawierającą zgeoreferowane wyniki pomiarów izotopowych próbek bioarcheologicznych, pochodzących z całego świata i ze wszystkich okresów. Baza danych jest wynikiem prowadzonej przez członków społeczności ogromnej pracy kompilacji publikowanych zestawów danych. Do chwili obecnej (luty 2023) zgromadzono w niej ponad 50 zbiorów różnej wielkości. Eksplorację i zarządzanie danymi ułatwia ich znormalizowanie i ujednolicenie zgodnie ze standardami wypracowanymi przez IsoArcH.

Uniwersytet Gdański w stowarzyszeniu reprezentuje dr Łukasz Pospieszny, z którego inicjatywy IA UG dołączył do IsoArcH, i który również pełni w stowarzyszeniu rolę koordynatora regionalnego na Europę Środkowo-Wschodnią.

Więcej na temat inicjatywy IsoArcH można przeczytać w ogólnodostępnym artykule.

Data publikacji: wtorek, 21. luty 2023 - 09:57; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: wtorek, 21. luty 2023 - 09:58; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska