Wykład Profesora Donalda E. Pienkosa z Uniwersytetu Wisconsin w Milwaukee - ‘For Your Freedom THROUGH Ours’ American Polonia’s Service to Poland, 1863 to Today

W najbliższy weekend mija 70. rocznica powstania Kongresu Polonii Amerykańskiej (KPA), której uroczyste obchody zaplanowano na 29-31 maja 2014 w Buffalo. KPA reprezentuje interesy Amerykanów polskiego pochodzenia zrzeszając ich organizacje polityczno-społeczne, grupy i stowarzyszenia, a także indywidualne osoby. Powołany do życia jako federacja organizacji polonijnych w 1944 roku KPA nie wyznacza początku zaangażowania Polonii i Polaków w USA na rzecz Polski, jednak przy okazji tej rocznicy niewątpliwie warto przypomnieć Polakom o wsparciu amerykańskiej Polonii dla sprawy wolności, suwerenności, bezpieczeństwa i pomyślnego rozwoju Polski.

Dobrą okazją ku temu będzie wykład, który w dniu 11 czerwca 2014 roku wygłosi Profesor Donald E. Pienkos przybywający do Trójmiasta z Uniwersytetu Wisconsin w Milwaukee na zaproszenie Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego i Muzeum Emigracji w Gdyni. Tytuł wykładu profesora Pienkosa brzmi: ‘For Your Freedom THROUGH Ours’ American Polonia’s Service to Poland, 1863 to Today (’Za Wolność Waszą PRZEZ Naszą’ - Polonia amerykańska dla Polski, od 1863 roku do dziś). Wykład w języku angielskim odbędzie się w audytorium 1.46 na Wydziale Historycznym (Gdańsk-Oliwa, ul. Wita Stwosza 55) w godzinach 12:00-13:30.

Profesor Pienkos jest politologiem, autorem wielu książek i artykułów poświęconych polskiej emigracji do Stanów Zjednoczonych i polityce polskiej, w tym m.in.: For Your Freedom Through Ours: Polish American Efforts on Poland's Behalf, 1863–1991 (East European Monographs, 1992); “Witness to History: The Polish American Congress and NATO Expansion” The Polish Review 44/4 (December, 1999); Yesterday, Today, Tomorrow: The Story of the Polish National Alliance (Chicago, 2008). Pienkos jest przewodniczącym Polish Studies Commitee na University of Wisconsin w Milwaukee. W latach 2001-2003 był prezesem Polish American Historical Association, od lat pozostaje aktywnym działaczem polonijnych organizacji akademickich i społeczno-kulturalnych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2010 roku prof. Pienkos otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Zasługi RP za wybitne zasługi w działalności polonijnej.

Data publikacji: czwartek, 29. Maj 2014 - 08:55; osoba wprowadzająca: Aleksander Jafra Ostatnia zmiana: środa, 8. Październik 2014 - 12:42; osoba wprowadzająca: Ewa Jaros