Gorbaczow - człowiek, który zmienił świat (2011). Pokaz specjalny i spotkanie z reżyserką, Ewą Ewart

6 grudnia o godzinie 17.00 zapraszamy widzów na pokaz specjalny filmu Gorbaczow - człowiek, który zmienił świat (2011). Po pokazie spotkamy się z reżyserką - Ewą Ewart.

Dwuczęściowy dokument jest spojrzeniem ze świeżej perspektywy na życie oraz polityczną karierę Michaiła Gorbaczowa. Film stawia pytanie jak to się stało, że ten produkt sowieckiego komunizmu doprowadził do jego upadku. W szczerej serii rozmów Gorbaczow opowiada o długim procesie dochodzenia do władzy i snuje rozważania na temat gruntownych zmian do jakich doszło w kraju na skutek jego reform. Nie ucieka od trudnych pytań – otwarcie mówi o cenie jaką przyszło mu zapłacić jako człowiek i jako polityk.
W filmie wypowiadają się znani politycy, starzy przyjaciele oraz wrogowie, którzy dzielą się swoim wspomnieniami o pierwszym i ostatnim sowieckim prezydencie.
Film wygrał prestiżową nagrodę na Światowym Festiwalu w Banff, Kanadzie oraz Złoty Glob na Światowym Festiwalu w Hamburgu.

Ewa Ewart, jest dziennikarką i wielokrotnie nagradzaną reżyserką filmów dokumentalnych, specjalizującą się w filmach przełomowych i mocno przemawiających do odbiorcy.
Urodziła się i wychowała w Polsce, ale większość swojego życia zawodowego spędziła w Wielkiej Brytanii, pracując dla telewizji BBC.
Dokumenty Ewy Ewart opowiadają o najbardziej pamiętnych wydarzeniach, jak tragedia w Biesłanie- film zrealizowany na pierwsza rocznicę ataku terrorystycznego, w wyniku którego zginęło ponad 170 dzieci.
Od kilku lat Ewa Ewart jest prezenterką pasma filmów dokumentalnych o tematyce zagranicznej w TVN24 i TVN24Bis, komercyjnej stacji telewizyjnej w Polsce, należącej do Amerykanów.

Spotkanie z reżyserką poprowadzą prof. Anna Mazurkiewicz, prof. Piotr Perkowski oraz prof. Mirosław Przylipiak.

Kiedy? 6.12.2021 (poniedziałek)
Start: Godzina 17.00
Pokaz bezpłatny, nie wymagamy wcześniejszej rejestracji.
Jak nas znaleźć? Nasza sala kinowa znajduje się w gmachu Biblioteki Głównej UG, ul. Wita Stwosza 53, wejście główne.
Wjazd na kampus UG bramą od strony al. Grunwaldzkiej (przy Castoramie).

Partnerzy wydarzenia: Fundacja Instytut Lecha Wałęsy, IBSC International Border Studies Center.

 

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: środa, 1. Grudzień 2021 - 12:53; osoba wprowadzająca: Wacław Kulczykowski Ostatnia zmiana: czwartek, 2. Grudzień 2021 - 10:37; osoba wprowadzająca: Wacław Kulczykowski