kultura

Prof. dr hab. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk dyrektorką Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum

Ostatnia modyfikacja: poniedziałek, 16 Wrzesień, 2024 - 08:28

Z nieukrywaną dumą informujemy, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanna Wróblewska powierzyła prof. dr hab. Małgorzacie Omilanowskiej-Kiljańczyk funkcję Dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie - Muzeum.

Wywiad z dr. Wacławem Kulczykowskim w "Polityce"

Ostatnia modyfikacja: czwartek, 27 Czerwiec, 2024 - 09:00

Informujemy, że w najnowszym wydaniu, drukowanym oraz cyfrowym, magazynu "Polityka" (nr 27, 26.06.- 2.07.2024) opublikowany został wywiad z dr. Wacławem Kulczykowskim z Instytutu Historii UG, który przeprowadziła red. Agnieszka Krzemińska. W wywiadzie dr Kulczykowski opowiedział o grach komputerowych, które promują przeszłość i ratują dziedzictwo. Poruszył również temat nowego kierunku na naszym wydziale - Projektowanie gier historycznych.

Słuchowisko "Twarz Napoleona" autorstwa dr Moniki Milewskiej nominowane do nagrody Prix Italia

Ostatnia modyfikacja: czwartek, 16 Maj, 2024 - 14:36

Miło nam poinformować, że słuchowisko "Twarz Napoleona" autorstwa dr Moniki Milewskiej zostało polskim kandydatem do nagrody Prix Italia, zwanej radiowym Oscarem. To już trzecia nominacja słuchowiska dr Milewskiej do tej niezwykle prestiżowej nagrody. Nominowanego utworu można posłuchać na stronie radiowej Dwójki.

 

Działalność niepodległościowa na początku XX wieku. Prof. Tadeusz Stegner w audycji Radia Gdańsk „Co Za Historia” o życiu Wojciecha Korfantego.

Ostatnia modyfikacja: wtorek, 19 Wrzesień, 2023 - 09:26

Prof. dr hab. Tadeusz Stegner z Instytutu Historii UG 16 sierpnia 2023 był gościem Radia Gdańsk w audycji "Co za Historia", w której wraz z Wojciech Sulecińskim, przybliżył słuchaczom historię życia Wojciecha Korfantego - działacza, który zasłynął na Śląsku, a potem także w całej Polsce ze względu na swoją działalność niepodległościową.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Relacja z promocji ukraińskiego tłumaczenia monografii prof. UG dr hab. Magdaleny Nowak o Arcybiskupie Metropolicie Andrzeju Szeptyckim w TVP3

Ostatnia modyfikacja: środa, 12 Lipiec, 2023 - 12:15

10 lipca 2023 r. TVP 3 Gdańsk wyemitowała relację z promocji ukraińskiego tłumaczenia monografii prof. UG dr hab. Magdaleny Nowak o Arcybiskupie Metropolicie Andrzeju Szeptyckim. Promocja odbyła się 19 czerwca 2023 r. w Europejskim Centrum Solidarności. Spotkanie prowadził i rozmowę z autorką moderował prof. dr hab. Marek Wilczyński, literaturoznawca, pracujący w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego.

O związkach Mikołaja Kopernika z Gdańskiem opowiada w audycji Radia Gdańsk dr hab. Sławomir Kościelak, prof. UG

Ostatnia modyfikacja: poniedziałek, 27 luty, 2023 - 10:34

Zachęcamy do wysłuchania audycji Radia Gdańsk "Co za historia", której gościem w środę 22 lutego br. był dr hab. Sławomir Kościelak, prof. UG z Zakładu Historii Gdańska, Pomorza i Regionu Nadbałtyckiego Instytutu Historii WH.

Przedmiotem dyskusji, którą poprowadził Daniel Wojciechowski były związki Mikołaja Kopernika z Gdańskiem i nasze miasto w czasach Kopernika. 

Prof. Krzysztof Lewalski w filmie o Józefie Wybickim 

Ostatnia modyfikacja: wtorek, 31 Styczeń, 2023 - 10:11

Rok 2022 był na mocy ustanowienia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Józefa Wybickiego, polskiego pisarza i polityka oraz autora polskiego hymnu narodowego, zmarłego 10 marca 1822 r. Z tej okazji TVP Kraków dla TVP Historia zrealizowała film dokumentalny pt. "Józef Wybicki". Po pierwsze dobro Ojczyzny. Wśród zaproszonych i występujących w nim osób znalazł się prof. Krzysztof Lewalski.

Film jest dostępny pod linkiem.