kultura

Prof. dr hab. Beata Możejko gościem audycji Radia Gdańsk "Co za historia"

Ostatnia modyfikacja: środa, Wrzesień 7, 2022 - 14:58

Radio Gdańsk w audycji "Co za historia" cyklicznie gości pracowników naukowych naszego Wydziału. Tym razem zachęcamy do wysłuchania audycji z dn. 24 sierpnia br., której gościem była Pani prof. dr hab. Beata Możejko z Zakładu Historii Średniowiecza Polski i Nauk Pomocniczych Historii.

W rozmowie z Wojciechem Sulecińskim prof. Możejko opowiedziała o genezie tradycji pielgrzymek do Ziemi Świętej, czyli Jerozolimy. Podkreśliła, że głównym celem podróży średniowiecznych pielgrzymów do ojczyzny Chrystusa było dotarcie do kluczowych dla chrześcijaństwa relikwii.

Prof. dr hab. Tadeusz Stegner gościem audycji "Co za historia" Radia Gdańsk

Ostatnia modyfikacja: poniedziałek, Wrzesień 5, 2022 - 14:37

15 sierpnia 2022 r. prof. dr hab. Tadeusz Stegner Kierownik Zakładu Historii Myśli i Kultury Politycznej w Instytucie Historii był gościem audycji "Co za historia" Radia Gdańsk.

Z okazji rocznicy zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej, profesor Stegner w rozmowie z Wojciechem Sulecińskim opowiedział tę historię z innej strony, mianowicie z perspektywy politycznej wewnętrznej, czyli jak wydarzenia roku 1920 wyglądały z perspektywy polskiego życia publicznego, a jak wyglądało to z punktu widzenia tego, czym zajmował się ówczesny świat. 

Prof. Beata Możejko gościem audycji Radia Gdańsk "Co za historia"

Ostatnia modyfikacja: piątek, Lipiec 22, 2022 - 13:33

W środę 20 lipca 2022 r. prof. dr hab. Beata Możejko z Zakładu Historii Średniowiecza Polski i Nauk Pomocniczych Historii w Instytucie Historii była gościem audycji Radia Gdańsk "Co za historia". 

W rozmowie z Wojciechem Sulecińskim opowiedziała jak wyglądało życie codzienne w średniowieczu i co jedli ludzie przed wiekami.

Rozmowa dostępna jest na stronie Radia Gdańsk: link do strony.

prof. dr hab. Tadeusz Stegner gościem audycji "Co za historia" Radia Gdańsk

Ostatnia modyfikacja: poniedziałek, Lipiec 11, 2022 - 10:48

W środę 6 lipca 2022 r. prof. dr hab. Tadeusz Stegner Kierownik Zakładu Historii Myśli i Kultury Politycznej w Instytucie Historii był gościem audycji "Co za historia" Radia Gdańsk.

W rozmowie z Wojciechem Sulecińskim opowiedział jak dawniej spędzano wakacje i podróżowano w okresie letnim.

Lustracja w stanie nieważkości. "Ojcze Święty, nigdy Cię nie zdradziłem" - wywiad z prof. B. Górką

Ostatnia modyfikacja: poniedziałek, Czerwiec 13, 2022 - 14:49

Zachęcamy do przeczytania wywiadu z prof. Bogusławem Górką, który ukazał się na łamach portalu Kobieta.XL, pt.: Lustracja w stanie nieważkości. "Ojcze Święty, nigdy Cię nie zdradziłem" | KobietaXL.pl - Portal dla Kobiet Myślących

Z prof. Górką o lustracji i jezuitach na kanwie książki "»Ojcze Święty, nigdy Cię nie zdradziłem«. Autopsja lustracji t.w. „Janiszewski”, rozmawia prof. Stanisław Obirek.