Seminarium: "Names and naming among Ese Eja, an Amazonian people from Bolivia and Peru"

Seminarium: "Names and naming among Ese Eja, an Amazonian people from Bolivia and Peru"

Zakład Etnologii i Antropologii Kulturowej UG serdecznie zaprasza na otwarte seminarium dotyczące kultury Indian Amazonii z dr Danielą Peluso (University of Kent).

Tematem seminarium będą nazwy własne (onomastyka) ludu Ese Eja z Amazonii Peruwiańskiej i Boliwijskiej. W jaki sposób Ese Eja wybierają imiona dla swoich dzieci? Jakie jest znaczenie kulturowe indiańskich imion? W jaki sposób imiona są używane w życiu codziennym?

Dr Daniela Peluso jest antropolożką społeczno-kulturową (PhD, Columbia University). Jej szerokie zainteresowania badawcze obejmują etnologię ludów tubylczych Amazonii, antropologię medyczną oraz antropologię biznesu i finansów. W Amazonii Dr Peluso prowadziła badania terenowe głównie wśród ludu Ese Eja (Boliwia, Peru). współpracowała z organizacjami tubylczymi w licznych projektach dotyczących takich kwestii jak zdrowie, gender, czy prawa terytorialne.

Spotkanie z Dr Peluso odbędzie się w języku angielskim.

Termin spotkania: 29.11.2021 (godz. 16:00-17:30)

Spotkanie odbędzie się w trybie online.

Link do spotkania rozsyła mailowo dr Filip Rogalski (mail: f.rogalski@gmail.com)

Prowadzenie i organizacja:

dr Filip Rogalski, dr Kacper Świerk (Zakład Etnologii i Antropologii Kulturowej UG)

Data publikacji: czwartek, 25. Listopad 2021 - 09:11; osoba wprowadzająca: Wacław Kulczykowski Ostatnia zmiana: czwartek, 25. Listopad 2021 - 09:13; osoba wprowadzająca: Wacław Kulczykowski