Prof. Borzyszkowski, prof. Kaleciński i dr Kulczykowski nominowani w plebiscycie Osobowość Roku 2020

1
 

Prof. dr hab. Józef Borzyszkowski, dr hab. Marcin Kaleciński, prof. uczlni oraz dr Wacław Kulczykowski powalczą o tytuł Osobowość Roku 2020 w kategorii Nauka. Coroczny ogólnopolski plebiscyt na Pomorzu prowadzi Dziennik Bałtycki, serwis www.dziennikbaltycki.pl oraz serwisy www.naszemiasto.pl. Czytelnicy swoje głosy mogą oddawać na kandydatów do 8 czerwca.

 
- Miniony rok 2020 był wyjątkowo trudny. Pandemia koronawirusa nagle dotknęła każdej dziedziny naszego życia, zmieniając wiele jego aspektów już na zawsze. Pomimo przeciwności losu, wielu wspaniałych ludzi z naszego regionu angażowało się jednak w życie lokalnych społeczności, wyróżniając się dokonaniami w różnych dziedzinach. Pomimo ograniczeń, wiele osób osiągało sukcesy, rozwijało swoją kreatywność i talent oraz pomagało innym znosić trudny czas – czytamy na łamach Dziennika Bałtyckiego.
 
Głosowanie będzie prowadzone w pięciu kategoriach: Kultura, Działalność społeczna i charytatywna, Biznes oraz Polityka, samorządność i społeczność lokalna i Nauka. W kategorii Nauka głosowanie będzie prowadzone w jednym etapie w skali całego województwa i potrwa do wtorku 8 czerwca.
 
Laureaci z naszego województwa będą mieli także szansę na zdobycie wyróżnień w skali całej Polski. W tym roku plebiscyt jest prowadzony jednocześnie we wszystkich województwach w kraju. Zwycięzcy z każdego regionu wezmą udział w ogólnopolskim finale, w którym powalczą o tytuły Osobowość Roku Polski 2020 w każdej kategorii.
 
- W tym roku, z powodu pandemii, później niż zwykle rozpoczynamy kolejną edycję akcji Osobowość Roku - mówi Bogusław Kaczmarek, pomysłodawca i menedżer plebiscytu. - Zdecydowaliśmy się jednak utrzymać wieloletnią tradycję i także w tym roku nagrodzić wyjątkowe osobowości z naszego regionu. Tym bardziej, że już w ubiegłym roku pandemiczne obostrzenia uniemożliwiły organizację gali poprzedniej edycji plebiscytu. W tym roku laureaci tytułów Osobowość Roku 2019 zostaną nagrodzeni razem z tegorocznymi zwycięzcami – dodaje.
 
Po zakończeniu głosowania odbędzie się wojewódzka gala plebiscytu Osobowość Roku 2020, na którą zostaną zaproszeni wszyscy laureaci z miast i powiatów, a także laureaci poprzedniej edycji plebiscytu Osobowość Roku 2019.
 
- Liczymy na to, że latem sytuacja epidemiczna pozwoli na organizację takiego spotkania - mówi Bogusław Kaczmarek. - Bardzo chcielibyśmy wręczyć w ten sposób laureatom statuetki i dyplomy. Jeśli jednak koronawirus znów uniemożliwi spotkanie, gala odbędzie się w wersji online i będzie transmitowana w naszym serwisie internetowym. Uświetnią ją występy wybranych laureatów w kategorii Kultura z obu edycji plebiscytu – dodaje.
 
Podsumowaniem całego plebiscytu będzie ogólnopolska gala, podczas której zostaną wręczone główne tytuły - Osobowość Roku Polski 2020 oraz Osobowość Roku Polski 2019.
 
Głosować na Osobowość Roku 2020 w kategorii Nauka można na stronie.
 
Wśród niemal czterdziestu nominowanych w kategorii Nauka, aż jedenastu wybitnych naukowców to osoby z Uniwersytetu Gdańskiego, z czego trzech jest związanych z Wydziałem Historycznym. Poniżej przedstawiamy ich sylwetki.
 
Prof. zw. dr hab. Józef Borzyszkowski - historyk XIX i XX wieku specjalizujący się w tematyce kaszubskiej i pomorskiej w szerokim kontekście kulturowym, społecznym, politycznym i gospodarczym. Do 2016 roku związany z Wydziałem Historycznym UG. Autor i redaktor kilkudziesięciu książek i setek artykułów naukowych oraz popularyzatorskich. Jest twórcą i redaktorem serii „Pro memoria” (dotychczas ponad 20 tomów poświęconych ludziom kultury i nauki Kaszub i Pomorza), edytorem bardzo wielu pamiętników i wspomnień, redaktorem wielu prac zbiorowych, w tym kilku monografii wsi i miast pomorskich, organizatorem dziesiątek konferencji itd. Nominacja za obszerne kompendium wiedzy o losach Kaszubów „Historia Kaszubów w dziejach Pomorza”. Prof. Józef Borzyszkowski od wielu lat uczestniczy także w społecznym życiu naukowym będąc członkiem m.in. Polskiego Towarzystwa Historycznego, Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, Towarzystwa Naukowego w Toruniu, Towarzystwa Naukowego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. Jest ponadto inicjatorem, współzałożycielem i wieloletnim prezesem pierwszego w historii kaszubskiego towarzystwa naukowego pod nazwą Instytut Kaszubski w Gdańsku. Prof. Józef Borzyszkowski jest członkiem Komitetu Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk, a w 2013 r. został członkiem korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie.
 
Dr hab. Marcin Kaleciński, prof. UG – kierownik Zakładu Historii Sztuki Nowożytnej na Wydziale Historycznym UG. Nominacja za bycie nietuzinkowym i niestrudzonym propagatorem wiedzy o dawnym Gdańsku. Prof. Marcin Kaleciński jest laureatem Nagrody im. Stankiewicza - przyznawanej przez SARP i Stowarzyszenie Konserwatorów. Członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki i Gdańskiego Towarzystwa Naukowego. Jest laureatem Nagrody Stowarzyszenia Historyków Sztuki w Polsce im. ks. prof. Szczęsnego Dettloffa, Nagród Rektora Uniwersytetu Gdańskiego, był także Stypendystą Fundacji na Rzecz Nauki w Polsce. Otrzymał prestiżowe stypendium The Harvard University Center for Italian Renaissance Studies at Villa I Tatti we Florencji, stypendia Fundacji Lanckorońskich w Rzymie i Roberta Andersona w Londynie.
 
Dr Wacław Kulczykowski i Mateusz Sokalszczuk – archeolog z Wydziału Historycznego UG oraz programista Mateusz Sokalszczuk ze Scriptwelder Studio, finaliści konkursu Popularyzator Nauki 2020 w kategorii Zespół. Nominacja za popularyzowanie nauki i stworzenie na podstawie badań archeologicznych kolejnej gry strategicznej, tym razem "Waterworks!", która opowiada o dawnym systemie doprowadzania wody do Grudziądza. Dr Wacław Kulczykowski i Mateusz Sokalszczuk od 2015 r. współpracują tworząc gry komputerowe. Do tej pory stworzyli Excavate! (2015 r.) oraz Waterworks! (2020 r.), darmowe gry internetowe, w które do tej pory zagrano ponad milion razy na całym świecie.
 
oprac. Julia Bereszczyńska / Zespół Prasowy UG
 
Zdjęcie w galerii
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: piątek, 14. Maj 2021 - 13:16; osoba wprowadzająca: Wacław Kulczykowski Ostatnia zmiana: poniedziałek, 17. Maj 2021 - 08:05; osoba wprowadzająca: Wacław Kulczykowski