Prof. Kościelak w programie "Spór o historię" w TVP Historia

Dr hab. Sławomir Kościelak, prof. uczelni z Wydziału Historycznego UG wziął udział w programie "Spór o historia" w TVP Historia. Program poświęcony był reformacji.

"W 1505 roku dwudziestodwuletni Marcin Luter wstąpił do zakonu augustianów, dwa lata później otrzymał święcenia kapłańskie. Trawił go jednak niepokój o własne zbawienie. Niepokój ustał, gdy doszedł do przekonania, że sama wiara usprawiedliwia człowieka. Nadużycia związane z handlem odpustami pobudziły Lutra do działania. W 1517 roku swoje przemyślenia zawarł w 95 tezach, które przesłał swojemu przełożonemu zakonnemu oraz miejscowemu biskupowi i arcybiskupowi Magdeburga. W 1519 roku w czasie publicznej debaty w Lipsku zakwestionował nieomylność soborów oraz prymat papieża. Luter zerwał z Kościołem katolickim. Rozpoczął się proces nazywany dziś Reformacją. Powstały nowe wyznania chrześcijańskie, między innymi luteranizm i kalwinizm. W kim Luter znalazł sojuszników? Jak Reformacja zmieniła Europę?"

Program można obejrzeć za darmo na platformie TVP VOD: https://vod.tvp.pl/video/spor-o-historie,reformacja,52567064

Data publikacji: środa, 21. Kwiecień 2021 - 18:31; osoba wprowadzająca: Wacław Kulczykowski Ostatnia zmiana: środa, 21. Kwiecień 2021 - 18:31; osoba wprowadzająca: Wacław Kulczykowski