Specjalność: archiwistyka i zarządzanie dokumentacją

Historia - specjalność: archiwistyka i zarządzanie dokumentacją

Specjalność: archiwistyka i zarządzanie dokumentacją

dr Anna Żeglińska

Prowadzona na I stopniu historii specjalność: archiwistyka i zarządzanie dokumentacją przygotowuje studentów do pracy w archiwach i instytucjach posiadających zasób archiwalny, jak również pracy w kancelariach współczesnych instytucji.

Realizowany program studiów jest oparty na ustaleniach naukowych z uwzględnieniem w sposób należyty komputeryzacji archiwów i elektronicznego zarządzania dokumentacją. Gwarantuje on absolwentom możliwość uzyskania najwyższych kwalifikacji zawodowych. Zajęcia dydaktyczne uzupełnia dwustopniowa praktyka w wybranych instytucjach, a zajęcia laboratoryjne prowadzone są z wykorzystaniem systemów informatycznych: ZoSIA i EZD RP.

Zintegrowany System Informacji Archiwalnej (ZoSIA)

Dzięki porozumieniu zawartemu z Narodowym Archiwum Cyfrowym w Warszawie od kwietnia 2021 r. studenci korzystają z komputerowej aplikacji ZoSIA. Jest to lustrzane odbicie systemu informatycznego wykorzystywanego przez archiwa i inne instytucje (muzea, fundacje). Każdy student uzyskuje unikalny certyfikat dostępu do systemu ZoSIA, który umożliwia dokonywanie opisu różnorodnych form archiwaliów (dokumentów, akt, map, planów, fotografii, plakatów, nagrań, filmów). Aplikacja została opracowana przez Narodowe Archiwum Cyfrowe na zlecenie Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych – odpowiadającej za sprawy archiwów w skali państwa.

Elektroniczne Zarządzanie Dokumentacją EZD RP

Studenci mają zapewniony dostęp do edukacyjnej wersji teleinformatycznego systemu EZD RP, który umożliwia wykonywanie czynności kancelaryjnych, w tym dokumentowanie przebiegu załatwiania spraw, gromadzenie i tworzenie dokumentacji w postaci elektronicznej. Jest to aplikacja stosowana we wszystkich urzędach administracji rządowej Rzeczypospolitej Polskiej w ramach działań Ministerstwa Cyfryzacji.

Data publikacji: piątek, 2. Lipiec 2021 - 09:34; osoba wprowadzająca: Wacław Kulczykowski Ostatnia zmiana: piątek, 2. Lipiec 2021 - 09:34; osoba wprowadzająca: Wacław Kulczykowski