Doroczny zagraniczny objazd studentów Historii Sztuki - fotorelacja
W dniach 7-14.04.2014. studenci II i III roku licencjackich studiów historii sztuki (oraz chętni z I roku MSU) uczestniczyli w zajęciach, które odbywały się na terenie Włoch. Tym razem doroczny zagraniczny objazd studencki stanowił część zajęć dydaktycznych prowadzonych w ramach przedmiotu do wyboru:
fakultet tematyczny semestr letni 2013-2014
W rezultacie do Italii wyjechało wraz z prowadzącym 30 osób, które prowadziły na miejscu badania terenowe zbierając materiał do własnych projektów. Opiekę naukową sprawował dr Jacek Bielak, który zaproponował dużą różnorodność w zakresie tematów prowadzonych w terenie prac.
Na trasie wyjazdu znalazła się Piza, Lukka, Livorno, Carrara, Genua oraz Florencja. Część studentów pracująca nad indywidualnymi projektami udała się także na jednodniowy wypad do Sieny.
Tematyka wyjazdu dotyczyła problemu transferu kulturowego i związanego z nim obiegu przedmiotów artystycznych w Europie nowożytnej. Program dobrany został zatem w sposób, który uwzględnił dzieła sztuki lub obiekty dobrze ilustrujących tę problematykę.
Przykładowo Piza z zespołem katedralnym oraz Campo Santo ukazała problem transferu dzieł przywożonych drogą morską jako spolia. Lukka, Florencja, Siena dały podstawę do zgromadzenia na temat różnorodności materiałów stosowanych w architekturze (marmur, cegła) oraz w rzemiośle artystycznym.
W Genui największą uwagę przyciągnęły pałace przy via Garibaldi (nowożytnej ulicy "strada nuova") - Palazzo Bianco, Palazzo Rosso oraz Doria Tursi. Ogromne bogactwo materiałów zaobserwowano w "Galeria Nazionale di Palazzo Spinola", zbudowanym przez Francesco Grimaldiego przy Placu Pellicceria.
Malowniczość architektury, wnętrz i różnorodność pejzażu wynagradzały trudy podróży i konieczność częstego zmieniania miejsc. W bogatym i intensywnym harmonogramie nie udało się jedynie dotrzeć do kamieniołomów Carrary, które obserwowano z odległości kilku kilometrów.
W sumie wyjazd zachęcił wszystkich do dalszego pogłębienia wiedzy na temat migracji materiałów stosowanych w sztuce. Po powrocie do kraju, każdy z tematów i projektów - omówiony na osobnych zajęciach w sali wykładowej - przedstawiał się naszym oczom zupełnie inaczej. Połączenie wiedzy teoretycznej z zajęciami terenowymi stanowiło spore wyzwanie organizacyjne, ale pozwoliło zupełnie inaczej poznać problemy migracji materiałów w sztuce nowożytnej.
W przyszłym roku planowany jest w ramach fakultetu kolejny wyjazd studencki. Uwzględni on inne obszary sztuki włoskiej. Chętnych zapraszamy na spotkanie organizacyjne, o którym szczegółowe informacje pojawią się październiku br.