Wykład i warsztaty Dr Victorii Whitworth „Living History/Living in History - using the past to tell personal stories"
Na zaproszenie Dziekana Wydziału Historycznego dr. hab. Arkadiusza Janickiego, prof. UG oraz Dziekan Wydziału Filologicznego dr hab. Małgorzaty Jarmułowicz, prof. UG gościliśmy na Uniwersytecie Gdańskim Dr Victorię Whitworth, szkocką pisarkę, naukowca i specjalistkę w dziedzinie archeologii wczesnego średniowiecza, która wygłosiła wykład i przeprowadziła warsztaty pt. Living History / Living in History - using the past to tell personal stories, badające, w jaki sposób osobiste narracje mogą krzyżować się z badaniami historycznymi. Opierając się na swoim różnorodnym doświadczeniu w fikcji, wspomnieniach i pracy naukowej, Dr Whitworth podzieliła się tym, w jaki sposób opowiadanie historii - czy to poprzez historię, archeologię czy literaturę - pomaga jednostkom łączyć się zarówno z osobistą, jak i zbiorową przeszłością.
W swoim wykładzie Dr Whitworth omówiła, w jaki sposób jej wykształcenie akademickie doprowadziło ją do pisania fikcji, zwłaszcza gdy zapisy historyczne pozostawiały luki emocjonalne lub motywacyjne. Podkreśliła, że wyobraźnia jest nie tylko cenna, ale wręcz niezbędna w interpretacji historycznej i archeologicznej. Korzystając ze swoich powieści osadzonych w Anglii epoki wikingów oraz wspomnień "Swimming with Seals" (2017) i "Dust and Pomegranates" (2024), zademonstrowała, w jaki sposób kreatywne podejście może pogłębić zrozumienie kontekstów historycznych i wzbogacić pracę naukową.
Dr Whitworth podzieliła się również swoim wspólnym projektem z archeologiem - artystą Giacomo Savanim, w którym tekst i obraz zostały wykorzystane do wyobrażeniowej rekonstrukcji przeszłości, koncentrując się na tajemniczym krzyżu z epoki wikingów z Yorku. Podkreśliła wartość uznania tego, czego nie wiemy, i dopuszczenia do głosu luk i ciszy.
Warsztaty zachęciły uczestników - pracowników i studentów Wydziału Historycznego oraz Wydziału Filologicznego UG - do zbadania, w jaki sposób ich osobiste historie wchodzą w interakcje z większymi narracjami historycznymi. Poprzez ćwiczenia w pisaniu uczestnicy zastanawiali się, w jaki sposób ich wspomnienia i doświadczenia mogą oświetlić historyczne otoczenie i odwrotnie. Nacisk położono na opowiadanie historii jako metodę badawczą i twórczą okazję do zastanowienia się nad historią nie tylko jako nauką akademicką, ale także jako żywym, emocjonalnym i twórczym doświadczeniem.
Wydarzenie, które odbyło się 8 maja br., zostało zorganizowane przez Prof. dr Emilię Jamroziak, z University of Leeds, która objęła w roku akademickim 2024/25 Katedrę imienną Profesor Marii Janion na Uniwersytecie Gdańskim.