"Magiczny rok 1497" - wykład prof. Wojciecha Iwańczaka z cyklu Piątek na Historycznym

Na kolejnym spotkaniu z cyklu "Piątek na Historycznym", 25 kwietnia br., gościem naszego wydziału był prof. Wojciech Iwańczak, który wygłosił wykład pt. "Magiczny rok 1497".

Spotkanie poprowadziła dr hab. Anna Paner, em. prof. UG.

Wojciech Iwańczak - historyk Europy późnośredniowiecznej, szczególnie Czech. Interesuje się historią kultury, wojskowości, geografii i kartografii. Członek Polskiej Akademii Umiejętności, wiceprezes Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, Członek Honorowy Polskiego Towarzystwa Historycznego i Czeskiego Towarzystwa Historycznego. Autor i redaktor wielu książek wydanych w Polsce, Niemczech i Czechach, w tym m.in. Tropem rycerskiej przygody (1985), Ludzie miecza, ludzie modlitwy i ludzie pracy. Trójpodział społeczeństwa w średniowiecznej myśli czeskiej (1989), Do granic wyobraźni. Norymberga jako centrum wiedzy geograficznej i kartograficznej w XV i XVI wieku (2005), Jan Luksemburski (2012), Magiczny rok 1497 (2024).

1

Czy rok 1497 był wyjątkowy? Nagromadzenie ciekawych, nieraz tajemniczych i brzemiennych w skutki wydarzeń, jakie wtedy zaszły na świecie dowodzi, że tak. Jedenaście wybranych epizodów składa się na portret zbiorowy tego „magicznego” roku – ówczesnych władców, artystów, proroków, buntowników, wojen, odkryć i katastrof. Pracę otwiera szkic poświęcony Michałowi Aniołowi i początkom jego artystycznej kariery, kiedy to na zamówienie kardynała Raffaele Riario tworzył rzeźbę pijącego wino Bachusa. Kolejne studia poświęcone są wielkim żeglarzom i ich odkryciom – podróży Vasco da Gamy wokół południowego krańca Afryki i dalej do Indii, oraz wyprawie Johna Cabota do wybrzeża Ameryki Północnej. Wśród wybitnych postaci nie mogło zabraknąć Mikołaja Kopernika, który swe pierwsze obserwacje przeprowadzał w trakcie studiów w Bolonii w 1497 r., oraz Girolamo Savonaroli – charyzmatycznego mnicha, który zawładnął duszami mieszkańców Florencji, lecz dokonał żywota na stosie. Wielkim echem odbiły się także wydarzenia, w których centrum stanęli kolejni bohaterowie – król Polski Jan Olbracht i jego wciąż pełna zagadek wyprawa na Bukowinę oraz tragiczny książę opolski Mikołaj II, którego szekspirowski finał życia był splotem przypadkowych wydarzeń, intryg osobistych i politycznych. Pozostałe szkice traktują o działaniach zbiorowych, próbie stworzenia kompleksowego systemu prawnego i o walce natury z człowiekiem. Są to: upamiętniana do tej pory rebelia mieszkańców Kornwalii przeciw angielskiej władzy królewskiej; zajęcie Melilli, będące elementem rywalizacji między Hiszpanią i Portugalią o podział wpływów na świecie; ustanowienie przez Iwana III kodeksu praw oraz „bałtyckie tsunami”, które w 1497 roku spustoszyło Darłowo.

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: wtorek, 29. Kwiecień 2025 - 13:20; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: wtorek, 29. Kwiecień 2025 - 15:42; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska