Dr Jan Daniluk na kongresie miejsc pamięci jenieckiej: dziedzictwo i strategie dla przyszłości

W miniony piątek (15 listopada br.) w siedzibie Uniwersytetu SWPS w Warszawie odbył się kongres miejsc pamięci jenieckiej: dziedzictwo i strategie dla przyszłości.
Była to pierwsza tego typu inicjatywa w skali nie tylko Polski, ale i Europy, kiedy w jednym miejscu spotkali się przedstawiciele muzeów, uniwersytetów oraz organizacji pozarządowych w celu zdiagnozowania, jak i omówienia planów na przyszłość związanych z szeroko pojętą działalnością naukową, popularyzatorską czy muzealniczą w odniesieniu do historii jeńców wojennych w niewoli niemieckiej w latach II wojny światowej. Kongres uzyskał patronat osobisty Ministry Hanny Wróblewskiej, stojącej na czele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także m.in. patronat medialny "Rzeczpospolitej" i "Polski Zbrojnej". Organizatorami wydarzenia był Uniwersytet SWPS w Warszawie oraz Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu wraz z partnerami z sieci „Liga Pamięci Jenieckiej”.

Wśród naukowców bezpośrednio zaangażowanych w przygotowanie kongresu był także przedstawiciel Wydziału Historycznego UG dr Jan Daniluk. Wystąpił ponadto w roli moderatora pierwszego z paneli „Wielowymiarowa pamięć jeniecka”, w którym udział wzięli m.in. zagraniczni badacze. Uczestniczył także aktywnie w podsumowującej dyskusji.

Kongres, który miał formułę hybrydową, zgromadził na sali blisko 70 osób oraz jednocześnie około 100 przed monitorami komputerów.  

Zdjęcie w galerii

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: środa, 20. Listopad 2024 - 09:22; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: środa, 20. Listopad 2024 - 09:35; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska