"Nobel dla AI: Sztuczna inteligencja jako pisarz i artysta" - wykład prof. dr. hab. inż. Jarosława Arabasa

W piątek 17 maja 2024 r, na zaproszenie prof. dr. hab. Mariusza Ziółkowskiego, który objął na Uniwersytecie Gdańskim w roku akademickim 2023/2024 Katedrę im. Marii Janion, gościliśmy na Wydziale Historycznym prof. dr. hab. inż. Jarosława Arabasa z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.

Spotkanie, z cyklu "Piątek na Historycznym", rozpoczął Dziekan Wydziału Historycznego dr hab. Arkadiusz Janicki, prof.UG witając prelegenta oraz wszystkich przybyłych na to wydarzenie. Następnie głos zabrał prof. dr hab. Mariusz Ziółkowski, przedstawiając sylwetkę naszego gościa i przybliżając tematykę wykładu..

Podczas swojego wystąpienia, pt. "Nobel dla AI: Sztuczna inteligencja jako pisarz i artysta", prof. Arabas podkreślił m.in. w jaki sposób powstają teksty wytwarzane przez systemy generatywnej sztucznej inteligencji, z których najbardziej medialnie rozpoznawalnymi są kolejne edycje ChatGPT.

W drugiej części spotkania uczestnicy mogli zadawać pytania. Po zakończeniu wydarzenia kilka osób z audytorium skorzystało z możliwości dyskusji z prelegentem już w kuluarach.

O wykładowcy:

Moje zainteresowania naukowe dotyczą metod sztucznej inteligencji, ze szczególnym uwzględnieniem algorytmów ewolucyjnych oraz sieci neuronowych. Zajmowałem się wdrażaniem tych systemów w przemyśle energetycznym, a także w wielu innych dziedzinach zastosowań. Jestem związany z Politechniką Warszawską: od 1988 roku jako student, od 1993 roku jako pracownik naukowy. Od roku 2016 pełnię funkcję dyrektora Instytutu Informatyki, a od 2019 - przewodniczącego Rady Naukowej Dyscypliny Informatyka Techniczna i Telekomunikacja. Jestem również członkiem Rady Programowej Festiwalu Nauki i opiekunem studenckiego Koła Naukowego Sztucznej Inteligencji "Golem".

Prof. dr hab. inż. Jarosław Arabas

Fot. Monika Nagórska/Wydział Historyczny UG

Data publikacji: poniedziałek, 20. Maj 2024 - 10:43; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: poniedziałek, 20. Maj 2024 - 11:10; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska