ArchaeoBalt Project
Od 2018 roku Instytut Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego wraz partnerami z Polski, Dani oraz Szwecji - Muzeum Gdańska, Muzeum Bornholmu, Uniwersytetem w Aarhus oraz Uniwersytetem w Lund - ma przyjemność realizować jeden z najciekawszych projektów dotyczących dziedzictwa regionu Morza Bałtyckiego oraz archeoturystyki. Współpraca pomiędzy jednostkami naukowymi (uniwersytetami), muzeami oraz sektorem turystycznym zaowocowała stworzeniem interesującej propozycji dla lokalnych i regionalnych turystów, a także fundamentami dla rozwoju międzynarodowej współpracy naukowej dotyczącej regionu w zakresie archeologii. W ramach projektu powstała zalążek sieci centrów archeologicznych; trasa archeoturystyczna „Place of power and rituals” skupiająca jedne z najciekawszych stanowisk archeologicznych w rejonie południowego Bałtyku, choć nie zawsze znanych szerszemu gronu odbiorców. Oś archeotrasy stanowią takie stanowiska jak Sorte Muld i Smørenge na Bornholmie, Uppåkra w Szwecji, Grodzisko w Owidzu oraz Twierdza Wisłoujście w Polsce. Prowadzone na nich badania archeologiczne stały się jednocześnie podstawą planowanych wokół nich wydarzeń kulturalno-edukacyjnych skierowanych do zróżnicowanego grona odbiorców. Celem projektu jest także stworzenie narzędzi służących rozwojowi idei tworzonej archeotrasy i centrów archeologicznych oraz promocji arheoturystyki w regionie (strona internetowa, podcasty, wystawy, gry planszowe, dni otwarte, warsztaty, wykłady, festiwale), czyniąc ją również bardziej interesującą oraz intratną dla branży turystycznej i sektorów z nią związanych. Ponad to w projekcie zaplanowano działania pilotażowe związane z grami VR. Do tej pory w wydarzeniach uczestniczyło ponad 22 000 osób w całym regionie.
Chcielibyśmy zaprosić Państwa na konferencję kończącą projekt ArchaeoBalt, która odbędzie się 20-21 maja 2022 w Gdańsku. W trakcie spotkania chcemy podsumować projekt oraz zacząć rozmowy nad kolejnym. Zależy nam na mocniejszym sprzężeniu naszych działań naukowych z sektorem turystycznym. Pierwszego dnia zaplanowywane jest spotkanie konferencyjne wraz dyskusją (10:00-17:00), natomiast drugiego wycieczka, gdzie odwiedzimy miejsca związane z projektem to grodzisko w Owidzu oraz dodatkowo Odry (9:00-18:00).
Na spotkanie zostali zaproszeni przedstawiciele władz miasta, Urzędu Marszałkowskiego, przedstawiciele Sekretariatu Programu Interreg Południowy Bałtyk, instytucje, organizacje i firmy związane z dziedzictwem kulturowym, szczególnie archeologicznym oraz turystyką.
Będziemy zaszczyceni Państwa udziałem.
Językiem konferencji jest angielski, ale są także zapewnieni tłumacze symultaniczni wraz ze sprzętem.
Z wyrazami szacunku
Karolina Czonstke-Świątkowska, Bartosz Świątkowski
Asystenci
email: karolina.czonstke@ug.edu.pl