Dr hab. Karolina Bielenin-Lenczowska, prof. IS PAN z gościnnym wykładem w ramach cyklu "Piątek na Historycznym"

W najbliższy piątek, 13 grudnia zapraszamy na ostatni już w roku 2024 wykład z cyklu "Piątek na Historycznym". Na wydziale będziemy gościć dr hab. Karolinę Bielenin-Lenczowską, prof. IS PAN, która wygłosi wykład nt. "Co to znaczy "polska wieś w Brazylii"? Krajobraz diaspory polskiej w dawnej Colônii Rio Claro".

Migranci, którzy przybyli do Brazylii pod koniec XIX wieku z różnych krajów Europy, otrzymali od państwa brazylijskiego ziemię pod uprawę roli, podstawowe narzędzia i ziarna na zasiew. Wykorzystując swoją wiedzę, umiejętności i dostępne materiały, założyli oni własne gospodarstwa oraz zbudowali domy, szkoły i kościoły. Na podstawie materiałów z etnograficznych badań terenowych prowadzonych w latach 2015-2016 oraz 2019-2021 w jednej z wsi w stanie Paraná, stanowiących podstawę książki „Koloniści z Rio Claro. Społeczno-językowe światy polskich osadników w południowej Brazylii” (2024) dr hab. Karolina Bielenin-Lenczowska, prof. IS PAN spróbuje odpowiedzieć na pytanie, jak osadnicy z ziem polskich i ich potomkowie przekształcili krajobraz przyrodniczy i kulturowy oraz na czym polega według nich „polskość” pewnych praktyk, zwyczajów i materialności.

Karolina Bielenin-Lenczowska – antropolożka społeczna i lingwistka, profesorka w Instytucie Slawistyki PAN. Prowadziła etnograficzne badania terenowe w Macedonii, Włoszech, Polsce i Brazylii. Autorka książkek „Spaghetti z ajwarem. Translokalna codziennność muzułmanów w Macedonii i we Włoszech” (2015) i „Koloniści z Rio Claro. Społeczno-językowe światy polskich osadników w południowej Brazylii” (2024). 

Spotkanie rozpocznie się o godz. 11.30 w auli 1.48, a poprowadzi je dr hab. Tarzycjusz Buliński, prof. UG, dyrektor Instytutu Antropologii UG.

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 9. Grudzień 2024 - 11:50; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: poniedziałek, 9. Grudzień 2024 - 11:51; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska