Wykład Prof. dr Emilii Jamroziak otworzył cykl wykładów i spotkań w ramach katedry imiennej prof. Marii Janion na UG
Pierwszy wykład Prof. dr Emilii Jamroziak z University of Leeds, która objęła w roku akademickim 2024/25 katedrę imienną prof. Marii Janion na Uniwersytecie Gdańskim, rozpoczął cykl inicjatyw naukowych związanych z katedrą.
Spotkanie, które odbyło się w miniony piątek 29 listopada, w ramach cyklu "Piątek na Historycznym", otworzyła prof. dr hab. Beata Możejko. Naszego gościa powitał także Dziekan WH dr hab. Arkadiusz Janicki, prof. UG, podkreślając jednocześnie rolę spotkań i wykładów w ramach katedry imiennej prof. Marii Janion dla nauki i rozwoju naszego wydziału.
Podczas wykładu, zatytułowanego "Długa pamięć średniowiecza - wczesnonowożytny mediewalizm i jego znaczenie", Prof. Jamroziak omówiła zagadnienie mediewalizmu jako sposobu interpretacji przeszłości i średniowiecza jako tworzywa kulturowego, zwłaszcza w XIX i XX wieku. Centralnym elementem wykładu była analiza czym była obecność średniowiecza w kulturze wczesnonowożytnej i czy to zjawisko może być określane jako mediewalizm. Jego mechanizmy i przejawy były omówione na przykładzie jubileuszy i genealogii w tworzeniu narracji historycznych, wśród klasztorów cysterskich w Europie środkowej w XVII i XVIII wieku. Narzędzia, które służyły do ich tworzenia - monumentalne kompendia informacji i bogate programy ikonograficzne są fascynującymi przykładami relacji z przeszłością, która umożliwiało funkcjonowanie w teraźniejszości i "zarzadzanie kryzysem" w bardzo skuteczny sposób.