Wystawa w Instytucie Archeologii “Opowieści hoplickie: Ozdobne paski tarcz hoplickich z Peloponezu”

W dniu 24 maja w Instytucie Archeologii odbyło się otwarcie wystawy pt. "Opowieści hoplickie: Ozdobne paski tarcz hoplickich z Peloponezu”. Podczas wydarzenia liczni zwiedzający mieli okazję obejrzeć fotografie i rysunki pasków tarcz hoplickich z Muzeum Archeologicznego w Olimpii (Grecja), jak i wysłuchać wykładów Dr. Roela Konijnendijka z Uniwersytetu Oksfordzkiego (“Ancient Greek hoplites: Myths & Realities”) i Dr. Cezarego Kucewicza z Wydziału Historycznego UG (“The Gdańsk Decorated Armour Database”).

Wykonane z brązu i będące niemal wyłącznie zjawiskiem epoki archaicznej w Grecji (ok. 650–450 p.n.e.), dekorowane paski hoplickie były umieszczane wewnątrz tarcz wojowników. Ich dekoracją były wybijane metopy, które ukazywały sceny z mitów greckich (np. prace Heraklesa, Tezeusz i Minotaur, gwałt na Kasandrze), jak i sceny z codziennego życia wojowników. Różnorodność znajdujących się na nich obrazów dostarcza nam niezwykle bogatego zbioru opowieści, które greccy hoplici zabierali ze sobą do walki. 

Wydarzenie, zorganizowane w ramach projektu Narodowego Centrum Nauki (SONATA-16: 2020/39/D/HS3/02179), którego kierownikiem jest Dr Kucewicz, stanowiło również inaugurację nowo uruchomionej strony Gdańsk Decorated Armour Database (www.dad.ug.edu.pl). Obsługiwana przez Wydział Historyczny, bezpłatna baza danych zawiera zdjęcia i rysunki pasków hoplickich, dodatkowe dane archeologiczne i historyczno-artystyczne, a także wyszukiwarkę umożliwiającą  porządkowanie i lokalizowanie artefaktów według rodzaju, daty, pochodzenia i opisu dekoracji.

Wystawa jest otwarta do 21 czerwca w Instytucie Archeologii na ul. Bielańskiej 5.

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 6. Czerwiec 2024 - 11:44; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: czwartek, 6. Czerwiec 2024 - 15:26; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska