Prof. Balázs Nagy o najeździe mongolskim na Węgry podczas "Piątku na Historycznym"

W piątek 26 kwietnia, na zaproszenie Dziekana WH dr hab. Arkadiusza Janickiego, prof. UG oraz Dyrektorki Centrum Badań Memlingowskich UG prof. dr hab. Beaty Możejko, gościem „Piątku na Historycznym” był Prof. Balázs Nagy z Central European University, Vienna - Budapest.

Prof. Nagy w trakcie wykładu pt. "Crisis and Recovery: The Impact of the Mongol Invasions of Mid-thirteenth Hungary" przybliżył zagadnienie najazdu mongolskiego na Węgry w 1241, jego przebiegu i skutków.  Wskazał na relację źródeł pisanych, ikonograficznych a także na nowe badania archeologiczne i morfologiczno-hydrologiczne.

Prof. dr Balázs Nagy jest historykiem, mediewistą. Specjalizuje się w historii gospodarczej, zwłaszcza miast w średniowiecznej Europie. Obecnie prowadzi badania nad wpływem najazdu Mongołów na XIII wieczną Europę Środkowo-wschodnią. Jest autorem licznych artykułów i prac naukowych. W 2001 r. jako współwydawca opublikował łacińsko-angielskie wydanie autobiografii Karola IV. Wspólnie z Derek Keene Katalin Szende monografię Segregation – Integration – Assimilation: Religious and Ethnic Groups in the Medieval Towns of Central and Eastern Europe (Ashgate, 2009), a z Martyn Rady, Katalin Szende i András Vadas monumentalną rozprawę Medieval Buda in Context (Brill, 2016), zaś z Felicitas Schmieder i András Vadas, The medieval Networks in East Central Europe, Commerce, Contacts, Communication (Routlegde, 2019).

Fot. Dariusz Sobczuk / Wydział Historyczny UG

Data publikacji: czwartek, 2. Maj 2024 - 11:19; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: czwartek, 2. Maj 2024 - 11:39; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska