Hybrydowa konferencja naukowa "Games of War" na Wydziale Historycznym

W dniu 24 lutego 2024 r., w drugą rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie, odbyła się międzynarodowa, hybrydowa konferencja naukowa "Games of War". Konferencja miała miejsce w budynku Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego i została zorganizowana we współpracy z Narodowym Uniwersytetem Ekonomicznym w Charkowie.

Konferencja poświęcona była badaniu narracji i refleksji historycznych osadzonych w grach wideo skupionych tematycznie wokół rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Celem wydarzenia było zgłębienie złożonych aspektów tych gier, a także zwrócenie uwagi uczestników na nowoczesne formy prezentowania i przekazywania informacji o wojnie.

Konferencja rozpoczęła się od uroczystego powitania uczestników i uczestniczek konferencji przez Dziekana Wydziału Historycznego UG dr. hab. Arkadiusza Janickiego, prof. UG. W trakcie konferencji zostało zaprezentowanych 10 referatów przez następujących prelegentów/prelegentki: Hendrik Lesser (przewodniczący European Games Developer Federation), David Mullich (amerykański producent i projektant gier komputerowych), Yaraslau Kot (białorusko-ukraiński specjalista i projektant gier, pomysłodawca i współorganizator konferencji), Oleksiy Yevsyeyev & Oleksandr Pushkar (Katedra Systemów i Technologii Komputerowych Narodowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Charkowie), Polina Kravtsova ( projektantka instruktażowych programów edukacyjnych dla ukraińskich szkół wyższych), Kate Edwards (wielokrotnie nagradzana: Forbes' "50 Over 50" Vision List, the Women in Games Hall of Fame, weteranka branży gier komputerowych), Michał Mochocki (wykładowca, badacz, pisarz i projektant gier), Anna Sroka & Igor Kwasigroch (Koło Naukowe Twórców Gier GameDec), Vitaliy Zubkou (twórca gry "Zero Losses") oraz Michał Gembicki (twórca i wieloletni CEO Klabater, były manager w CD PROJEKT RED). Moderatorem konferencji był Mateusz Witczak (dziennikarz, publicysta, krytyk, felietonista m.in. Polityka, Gazeta Wyborcza, Replika, CD-Action). Po wysłuchaniu referatów konferencja została podsumowana i oficjalnie zamknięta przez Yaroslaua Kota.

Przez cały czas trwania konferencji w głównym holu budynku prezentowane były gry komputerowe o tematyce związanej z wojną w Ukrainie (m.in. Death From Above oraz Zero Losses). W ten sposób uczestnicy konferencji oraz wszyscy zainteresowani mogli zagrać w gry i dowiedzieć się, w jaki sposób branża twórców gier komputerowych angażuje się we wspieranie Ukrainy.

Organizatorami konferencji byli: Dziekan Wydziału Historycznego UG dr hab. Arkadiusz Janicki, prof. UG, dr Wacław Kulczykowski, dr Yaroslau Kot oraz Dr. Oleksiy S. Yevsyeyev.

Organizację wydarzenia z ramienia Uniwersytetu wsparli: Tomasz Kawala, Anna Lachowska, Monika Nagórska, Aneta Plaskiewicz oraz Dariusz Sobczuk, a także członkowie i członkinie Ogólnouczelnianego Koła Naukowego Gier Analogowych i Cyfrowych UGranie: Aleksandra Alyss Białek, Emilia Paszkowska, Wacław Chromik, Mikołaj Kornacki, Rafał Mojko.

Konferencja została objęta patronatem Prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka, Konsula Ukrainy w Gdańsku Oleksandra Plodostyia oraz Jego Magnificencji Rektora UG Piotra Stepnowskiego.

Data publikacji: wtorek, 5. Marzec 2024 - 08:31; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: wtorek, 5. Marzec 2024 - 10:10; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska