Prof. Adam Łukaszewicz gościem ostatniego "Piątku na Historycznym"

W miniony "Piątek na Historycznym", 8 grudnia 2023 r., gościliśmy na naszym Wydziale prof. dr. hab. Adama Łukaszewicza z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, który wygłosił wykład pt. "Oikumene.Idea i praktyka globalizmu w starożytności hellenistyczno-rzymskiej".

Spotkanie z prof. Łukaszewiczem odbyło się na zaproszenie prof. dr. hab. Mariusza Ziółkowskiego, który objął na Uniwersytecie Gdańskim w roku akademickim 2023/2024 Katedrę im. Marii Janion.

Prof. dr hab. Adam Łukaszewicz pracuje w Katedrze Epigrafiki i Papirologii na Wydziale Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył studia w Katedrze Archeologii Śródziemnomorskiej UW kierowanej przez prof. Kazimierza Michałowskiego. Pod kierunkiem prof. Anny Świderkówny powstała jego praca doktorska z zakresu papirologii. W jego rozwoju naukowym doniosłą rolę odegrały liczne kontakty zagraniczne, zwłaszcza z Uniwersytetem w Lowanium (KULeuven) w Belgii. A. Łukaszewicz habilitował się na Wydziale Historycznym UW w dziedzinie historii i papirologii, następnie został powołany na stanowisko profesora nadzwyczajnego w Instytucie Archeologii UW a w roku 2004 uzyskał tytuł profesora. Jako stypendysta Fundacji Humboldta przebywał na Uniwersytecie w Marburgu a później w Princeton w Institute for Advanced Study jako członek (obecnie alumnus). Od roku 1980 uczestniczy w badaniach terenowych Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, zwłaszcza w Aleksandrii. Kierował polską misją wykopaliskową w Denderze oraz badaniami w grobowcu faraona Ramzesa VI w Dolinie Królów.

Jest autorem ponad 250 pozycji naukowych w różnych językach, w tym kilkunastu książek.

Oikumene. Idea i praktyka globalizmu w starożytności hellenistyczno-rzymskiej

Pojęcie globalizmu kojarzy się ze światem nam współczesnym. Definicja globalizmu jest nieprecyzyjna, ale ogólnie odnosi się do wizji globu ziemskiego jako spójnej całości, w której granice między kontynentami i państwami mają niewielkie znaczenie a kontakty między mieszkańcami Ziemi nie napotykają na istotne przeszkody. W tzw. "globalnej wiosce" ludzie żyją w sposób coraz bardziej jednolity a jedność Ziemi wyraża się w podobieństwie kultur, stosunków gospodarczych i politycznych. Wbrew poglądowi wiążącemu globalizm wyłącznie ze współczesnością spróbujemy wskazać podobne zjawiska występujące już w starożytności. Tendencje takie sa najwyraźniej widoczne w dziejach świata hellenistycznego oraz imperium rzymskiego.

Adam Łukaszewicz

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: piątek, 8. Grudzień 2023 - 15:21; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: poniedziałek, 11. Grudzień 2023 - 08:45; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska