fbpx Międzynarodowa konferencja naukowa pt. "Civitas Wartberg - warmińska kapsuła czasu i zaginione miasta średniowiecznej Europy" | Wydział Historyczny

W imieniu organizatorów: Wydziału Historycznego UG oraz Instytutu Archeologii i Etnologii UG chcielibyśmy zaprosić

na międzynarodową konferencję naukową

"Civitas Wartberg - warmińska kapsuła czasu i zaginione miasta średniowiecznej Europy"

Konferencja odbędzie się w dniach 28.11. - 29.11.2019 w budynku Wydziału Historycznego UG, ul. Wita Stwosza 55, Gdańsk w auli 1.43.

2

Barczewko (hist. Alt Wartenburg) na Warmii w północno-wschodniej Polsce założone w ramach akcji kolonizacyjnej biskupa warmińskiego Eberharda z Nysy krótko po 1325 r. i porzucone po wojennej pożodze w 1354 r. W ostatnich latach stanowisko odkryte na nowo było przedmiotem szeroko zakrojonych badań archeologicznych przez polsko niemiecki zespół z Uniwersytetów w Gdańsku i w Greifswaldzie. Miejsce prezentuje unikalny i doskonale zachowany zespół reliktów wczesnej koloni miejskiej. Badania finansowane były z grantu komisarza rządu federalnego ds. Kultury i Mediów przy wsparciu grantu badania własne Rektora UG. Konferencja „Civitas Wartberg - warmińska kapsuła czasu i zaginione miasta średniowiecznej Europy” prezentuje wyniki badań na tle procesu urbanizacji średniowiecznych Prus Krzyżackich w kontekście podobnej  problematyki dotyczącej innych miast w Polsce i krajów sąsiednich. Konferencja ma charakter otwarty. Językami konferencji są język polski, niemiecki i angielski. Wykłady będą tłumaczone symultanicznie (polsko-niemiecki).

Zgłoszenia do 24.11.2019 pocztą elektroniczną na adres: arkadiusz.koperkiewicz@ug.edu.pl .

Organizator konferencji: Instytut Archeoloii i Etnologii UG, Wydział Historyczny UG

Patronat konferencji i wsparcie finansowe:

- Samorząd Województwa Warmińsko Mazurskiego

- Towarzystwo Naukowe Pruthenia w Olsztynie