wydarzenia

Animalia Domestica – tak studentki i studenci popularyzowali historię zwierząt domowych

Ostatnia modyfikacja: środa, 18 Czerwiec, 2025 - 15:52

Na Wydziale Historycznym UG odbyło się wyjątkowe wydarzenie popularyzujące naukę: Animalia Domestica – historia zwierząt udomowionych, w całości przygotowane przez studentki i studentów specjalności „Historia w przestrzeni medialnej” w ramach przedmiotu „Tworzenie projektów popularyzacyjnych z elementami marketingu” prowadzonego przez dr. Wacława Kulczykowskiego.

Objazd zabytkoznawczy studentek Historii sztuki do południowych Włoch 

Ostatnia modyfikacja: wtorek, 17 Czerwiec, 2025 - 12:53

W dniach 4-11 maja 2025 r. odbył się objazd zabytkoznawczy z udziałem studentek Historii sztuki studiów podyplomowych i dziennych pod kierunkiem dr. Jacka Bielaka i dr. Huberta Bilewicza. Kilkunastoosobowa grupa odwiedziła kilka miast w jednym z regionów południowych Włoch - Apulii.

Udział studentek i studentów w „Resistant and Resilient” Congress odbywającym się w Muzeum Emigracji w Gdyni

Ostatnia modyfikacja: wtorek, 17 Czerwiec, 2025 - 10:07

Studenci i studentki specjalności "Współczesne z muzeum" I i II roku MSU na kierunku Historia, wraz z dr Michaliną Petelską, uczestniczyli w „Resistant and Resilient” Congress, które odbyło się w Muzeum Emigracji w Gdyni w dniach 28-29 maja 2025 r. Studenci nie tylko wysłuchali wystąpień konferencyjnych, ale także wzięli udział w warsztatach prowadzanych przez badaczy migracji.

Zabytkowe książki na wyciągnięcie ręki

Ostatnia modyfikacja: poniedziałek, 16 Czerwiec, 2025 - 14:51

14 maja 2025 r. studentki i studenci II roku Historii w ramach Proseminarium prowadzonego przez dr Julię Możdżeń odwiedzili Bibliotekę Uniwersytecką w Toruniu, gdzie wzięli udział w pokazie rękopisów i starych druków przygotowanych przez pracowników Oddziału Zbiorów Specjalnych dr Andrzeja Mycio i dr Martę Czyżak. Podczas warsztatów nt. starej książki prowadzonych w ramach Proseminarium poznali tajniki budowy starodruków, zasady ich ochrony oraz sprawdzili swój warsztat historyka w pracy z oryginałami.

Dr Agnieszka Bednarek-Bohdziewicz w szkole letniej historii mówionej „Laboratorium Polskość II”

Ostatnia modyfikacja: poniedziałek, 16 Czerwiec, 2025 - 10:00

Dr Agnieszka Bednarek-Bohdziewicz z Instytutu Antropologii wzięła udział w letniej szkole historii mówionej „Laboratorium Polskość II”, która odbyła się w dniach 1–7 czerwca 2025 w Rudach i Rybniku. W ramach programu prowadziła warsztaty pt. „Za mało polscy i za mało niemieccy?

Królowe, podział władzy i monarchia korporacyjna. Wywiad z prof. Eleną Woodecre

Ostatnia modyfikacja: czwartek, 12 Czerwiec, 2025 - 15:43

Zwykliśmy postrzegać monarchię jako rządy jednostki, a nasze przekonania na temat królowych często wywodzą się z baśni, które opowiadano nam w dzieciństwie. Tymczasem badania historyczne pokazują, że monarchia i instytucja królowej były znacznie bardziej złożone, niż nam się wydaje. Czy monarcha faktycznie rządził sam? Jaką rolę pełniły królowe jako władczynie i współwładczynie?

Konwersatorium Religioznawcze Uniwersytetu Gdańskiego zaprasza - wykład "Czym jest myślenie religijne?" wygłosi prof. dr hab. Krzysztof Mech

Ostatnia modyfikacja: wtorek, 10 Czerwiec, 2025 - 14:28

Organizatorzy OTWARTEGO Konwersatorium Religioznawczego Uniwersytetu Gdańskiego mają zaszczyt zaprosić  do udziału w posiedzeniu, które odbędzie się w środę 11 czerwca 2025 r., od godz. 18.00 w auli 1.48 na Wydziale Historycznym UG (Wita Stwosza 55, sala na parterze po prawej stronie przy holu wejściowym). Przewidywany czas trwania spotkania (referat oraz dyskusja) – 105 minut. Posiedzenia rozpoczynamy i kończymy punktualnie.

Kacper Lewandowski reprezentował Instytut Antropologii na 75 rocznicy otwarcia Muzeum Kon-Tiki w Oslo

Ostatnia modyfikacja: wtorek, 10 Czerwiec, 2025 - 12:25

15 maja 2025 r. Muzeum Kon-Tiki w Oslo świętowało 75. rocznicę otwarcia pierwszego budynku muzealnego. Z tej okazji — w związku z rozpoczęciem współpracy i dobrymi relacjami z Instytutem Antropologii Uniwersytetu Gdańskiego — naszą uczelnię reprezentował student 3 roku etnologii Kacper Lewandowski.