Studia podyplomowe Historii

Charakterystyka studiów:

Program studiów obejmuje następujące bloki tematyczne: 1. Kurs historii powszechnej i historii Polski w poszczególnych epokach od starożytności do współczesności (180 godz.), 2. Historia Pomorza Nadwiślańskiego X-XX w. (30 godz.), 3. Dydaktyka historii w szkole podstawowej, gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej (90 godz.), 4. Przygotowanie metodologiczne i warsztatowe (30 godz.). Ponadto program obejmuje wykłady monograficzne, wybierane przez słuchaczy z przygotowanej dla nich oferty (30 godz.) Zajęcia odbywają się w soboty, w wyjątkowych przypadkach w niedziele, są prowadzone w formie wykładów i ćwiczeń, a stopień opanowania materiału jest sprawdzany podczas zaliczeń i pisemnych egzaminów semestralnych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami ukończenie Studiów Podyplomowych Historii osobom z wykształceniem pedagogicznym i uprawnieniami do nauczania pierwszego przedmiotu daje prawo do nauczania historii jako drugiego przedmiotu.

Program studiów:

W czasie trzech semestrów zajęć słuchacze uczestniczą m.in. w wykładach z zakresu historii powszechnej od starożytności po współczesność oraz historii Polski od X do początków XXI w. Dużą wagę przywiązujemy do historii regionu, stąd w ramach zajęć uczestnicy poznają dzieje polityczne, społeczne i historię kultury materialnej Pomorza Nadwiślańskiego. Kolejnym aspektem istotnym w procesie kształcenia jest wyposażenie uczestników w podstawową wiedzę i umiejętności z zakresu warsztatu badawczego oraz metodologii historii. W ramach zajęć z dydaktyki historii słuchacze zapoznają się z różnymi zagadnieniami z metodyki nauczania historii w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, poznają środki dydaktyczne, metody i nowe rozwiązania w zakresie dydaktyki zgodnie z wymogami określonymi w Rozporządzeniu MNiSW z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela. Warunkiem uzyskania uprawnień do nauczania historii w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych jest odbycie praktyki zawodowej w wymiarze 90 godzin, ma ona charakter zadaniowy, rozłożony na trzy semestry.

Warunkiem uczestnictwa w Podyplomowych Studiach Historii jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów wyższych. W celu uzyskania uprawnień do nauczania historii niezbędne jest posiadanie uprawnień pedagogicznych oraz uprawnień do nauczania pierwszego przedmiotu.

Kierownik studiów: prof. UG, dr hab. Barbara Klassa, e-mailbarbara.klassa@ug.edu.pl

Rekrutacja - tel. 58 523 22 97 e-mail: aneta.plaskiewicz@ug.edu.pl

Kadra: pracownicy naukowo-dydaktyczni Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego

Czas trwania: 3 semestry

Zasady naboru: wg kolejności zgłoszeń

Rekrutacja:

  1. Rejestracja w IRK01.09.2024 - 27.09.2024 r.
  2. Dostarczanie dokumentów rekrutacyjnych: 02.09.2024 - 30.09.2024 r.
  3. Miejsce składania dokumentów: Uniwersytet Gdański, Wydział Historyczny, Instytut Historii, ul. Wita Stwosza 55, 80-309 Gdańsk, I piętro, pok. 2.29
  4. Ogłoszenie listy osób wstępnie przyjętych: 02.10.2024 r.

Dokumenty rekrutacyjne: 

• Podanie o przyjęcie na studia generowane z systemu IRK po zapisaniu się na edycję studiów podyplomowych.

• Kopia Dyplomu/Odpisu dyplomu ukończenia studiów wyższych lub poświadczona kserokopia dyplomu.

• Zdjęcie legitymacyjne (podpisane).

Dokumenty należy złożyć w białej teczce na dokumenty opisanej imieniem i nazwiskiem kandydata

Opłata: semestralna - 2000 zł, za całość studiów (3 semestry) - 6000 zł.

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: środa, 5. Marzec 2014 - 07:49; osoba wprowadzająca: Importer Automatyczny Ostatnia zmiana: poniedziałek, 19. Sierpień 2024 - 13:13; osoba wprowadzająca: Aneta Plaskiewicz