Zajęcia „Historia w grach” w Mefisto w Gdyni

W dniu 25 maja studentki i studenci II roku kierunku „Historia” specjalności „Historia w przestrzeni medialnej” uczestniczyli w nietypowych zajęciach „terenowych”, które zostały zorganizowane przez dr. Wacława Kulczykowskiego w ramach ćwiczeń „Historia w grach”. W ramach zajęć uczestniczki i uczestnicy na kilka godzin zamienili akademickie mury uczelni, aby przenieść się do mrocznych i klimatycznych piwnic rodem z prozy Lovecrafta - do lokalu Mefisto w Gdyni.

Celem zajęć było zaprezentowanie i wykorzystanie gier fabularnych, czyli książkowych gier opartych na wyobraźni, jako oryginalnego narzędzia edukacyjnego i dydaktycznego, które może służyć do przekazywania i popularyzowania wiedzy historycznej, a także do rozwijania umiejętności kreatywnego myślenia, wizualizacji oraz zdolności komunikacyjnych.

W ramach kilkugodzinnych ćwiczeń praktycznych dwie grupy studentek i studentów, oczytanych i wyposażonych w podręczniki do systemu Zew Cthulhu wydanego przez Black Monk Games, przeniosły się do 1922 r. na Podhale. Tam wcielili się we wcześniej przygotowanych przez siebie bohaterów i rozwiązywali osadzone w realiach historycznych tajemnice wyreżyserowane i opowiadane przez Mistrzów Gry (w tych rolach Tymon Haftowski i Jakub Pepliński). W dodatku dzięki uprzejmości lokalu Mefisto w Gdyni zajęcia mogły odbyć się w mrocznej scenografii i w towarzystwie klimatycznej muzyki.

Data publikacji: poniedziałek, 27. Maj 2024 - 09:06; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: poniedziałek, 27. Maj 2024 - 11:02; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska