We Lwowie ukazała się książka dr hab. Magdaleny Nowak, prof. UG, pt. "Два світи. Проблема національної ідентифікації Андрея Шептицького в 1865–1914 роках"

We Lwowie ukazała się książka dr hab. Magdaleny Nowak, prof. UG, pt. "Два світи. Проблема національної ідентифікації Андрея Шептицького в 1865–1914 роках", Wydawnictwo Svichado – Wydawnictowo UG, L’viv-Gdańsk 2023. Książkę przetłumaczył znakomity ukraiński tłumacz i historyk Andrij Pawłyszyn.

Książka dr Magdaleny Nowak "Dwa światy. Problem identyfikacji narodowej Andrzeja Szeptyckiego w latach 1865-1914"  została po raz pierwszy opublikowana w 2018 roku nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego. Publikacja jej tłumaczenia na język ukraiński "Два світи. Проблема національної ідентифікації Андрея Шептицького в 1865–1914 роках" jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na wiedzę o życiu arcybiskupa Szeptyckiego na Ukrainie. Przetłumaczone przez znanego ukraińskiego dziennikarza i tłumacza Andrija Pawłyszyna, ze wstępem do ukraińskiego wydania dr. Witalija Masnenko z Narodowego Uniwersytetu im. Bohdana Chmielnickiego w Czerkasach, ukazuje się niemal w pierwszą rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę. W pracy omówione zostały kwestie stanowiące tło historyczne dzisiejszego konfliktu, głównie narodziny i kształtowanie się ukraińskiej identyfikacji narodowej na przełomie XIX i XX wieku.

Jest to pierwsza w światowej historiografii tak obszerna i kompleksowa praca o Szeptyckim. Analizuje proces jego przechodzenia w ukraińską tożsamość narodową. Jest to również pierwsze tak obszerne i rzetelne opracowanie w literaturze historycznej dotyczące jego dzieciństwa, młodości, początków kariery i kilku pierwszych lat posługi arcybiskupa. Praca oparta jest na imponującej wielojęzycznej bazie źródłowej. Autorka pokazała, jak Szeptycki wywodzący się z polskiego środowiska kulturalnego stał się rzecznikiem religijnych, kulturalnych i politycznych interesów narodu ukraińskiego. Drugą ważną warstwą pracy są liczne, szczegółowe ustalenia autora dotyczące biografii Szeptyckiego.

Należy podkreślić, że praca Prof. Nowak została pozytywnie oceniona i szeroko zrecenzowana w Polsce, na Ukrainie i w USA (6 recenzji w języku angielskim, ukraińskim i polskim). Tym samym stanowi ważny wkład w historię Polski, Ukrainy i tej części Europy.

Książka ukazała się dzięki owocnej współpracy Wydawnictwa „Svichado” z Wydawnictwem UG oraz dzięki wsparciu International Border Studies Center, UG.

Informacja na stronie Wydawnictwa "Svichado".

Prezentujemy także link do wywiadu z Andrijem Pavlyshynem z Ukraińskiej telewizji na You Tube na temat książki. 

 

1

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: wtorek, 4. Kwiecień 2023 - 08:38; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: piątek, 5. Maj 2023 - 11:09; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska