Studenci Etnologii w poszukiwaniu kolejowych historii

W trzecim tygodniu maja studenci II roku studiów licencjackich na kierunku Etnologia - Aleksandra Baranowska, Robert Dettlaff, Kamil Kwiecień, Paweł Jedynak, Stella Szczełuszczenko oraz Dominika Słaba - wraz z dr Agnieszką Bednarek-Bohdziewicz i mgr Małgorzatą Dubasiewicz wyjechali w ramach praktyk terenowych na badania w poszukiwaniu kolejowych historii.

Grupa odwiedziła niektóre miejscowości położone wzdłuż malowniczej kolejowej nitki nr 229: Kamienicę Królewską, Linię, Niepoczołowice, Miechucino, Garcz, czy Sierakowice. Młodzi etnolodzy doskonalili swój warsztat, prowadząc obserwację oraz współprowadząc wywiady, zarówno z nestorami (najstarsi rozmówcy mieli ok. 90 lat), jak i z przedstawicielami średniego czy młodszego pokolenia użytkowników kolei. Wśród rozmówców znaleźli się kolejarze (zarówno emerytowani, jak i aktywni zawodowo): dyżurni ruchu, toromistrze, maszyniści zawiadowcy oraz ich rodziny. Gościnne okazały się również Gminne Domy Kultury: w Lini, Sierakowicach i Chmielnie oraz archiwa lokalnych czasopism: Echa Lini/Klëki oraz Wiadomości Sierakowickich. Praca badawcza odbywała się w ramach projektu Kaszuby i kolej, którego kierowniczką jest dr A. Bednarek-Bohdziewicz.

Fot.: A. Bednarek-Bohdziewicz, E. Cyman, R. Dettlaff

Data publikacji: środa, 1. Czerwiec 2022 - 14:57; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: środa, 1. Czerwiec 2022 - 15:08; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska