Zapraszamy na kolejny z cyklu "Wokół Memlinga” wykład pt. „Malarstwo książkowe w świecie Hansa Memlinga”
Centrum Badań Memlingowskich UG oraz Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku serdecznie zapraszają 17 kwietnia (czwartek) o godzinie 18.00 na czwarty w 2025 r. wykład w ramach popularno-naukowego cyklu zatytułowanego „Wokół Memlinga”. Wykład pod tytułem „Malarstwo książkowe w świecie Hansa Memlinga” wygłosi dr Katarzyna Płonka-Bałus (Instytut Historii Sztuki Uniwersytet Gdański)
Długie życie Hansa Memlinga (1435-1494) zbiegło się w czasie z wielkim rozkwitem malarstwa książkowego. W czasie i miejscu, w którym przyszło działać osiadłemu w Brugii malarzowi, zyskało ono miejsce różnorzędne z malarstwem tablicowym, na równi z nim stając się zarówno polem nowatorskich doświadczeń artystycznych jak i terenem kompilacji i emulacji form. Ars iluminandi pozwalała na znaczną inwencyjność i swobodę twórczą, wyrażającą się różnorodnością tematyki i bogactwem niejednokrotnie zaskakującej swą formą dekoracji. Konfrontacja różnych, współczesnych sobie dokonań głównych środowisk artystycznych: Brugii i Gandawy jest nieunikniona: przykładom sztuki „tradycyjnej” towarzyszą arcydzieła wirtuozerii, pełne spektakularnych efektów iluzjonistycznych.
Opowieść o niderlandzkim malarstwie książkowym w świecie Hansa Memlinga nie ogranicza się jednak do zjawisk artystycznych, lecz sięga głębiej, będąc refleksją na temat funkcjonowania iluminowanych kodeksów w rękach ich użytkowników, w praktykach codzienności. O tym wszystkim będzie można dowiedzieć się na wykładzie.
Wykład będzie nagrany i udostępniony na kanale Youtube WMG Video.
Do zobaczenia w Instytucie Kultury Miejskiej, w Kunszcie Wodnym, Plac Rakowy.
O prelegentce:
Dr Katarzyna Płonka-Bałus - krakowianka, ukończyła studia z historii sztuki i doktoryzowała się na Uniwersytecie Jagiellońskim, aktualnie jest wykładowcą Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego oraz kuratorem Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. Mediewistka, jej głównym polem badań naukowych jest europejskie - głównie niderlandzkie - średniowieczne malarstwo książkowe; zainteresowania te owocują publikacjami (m.in. serią monografii: Medieval Illuminated Manuscripts and Cuttings in the Pinces’ Czartoryski Library and Museum, t. I: The Netherlands, Kraków 2010, t.II: Bawaria, Czechy Polska, Kraków 2018; w przygotowaniu jest t. III: Francja XIII-XVI w.), wystawami oraz działalnością popularyzatorską.