Dzień otwarty Wydziału Historycznego i Dni Otwarte Uniwersytetu Gdańskiego
Za nami Dzień Otwarty Wydziału Historycznego i Dni Otwarte Uniwersytetu Gdańskiego!
W środę, 12 marca 2025 r. na naszym wydziale mieliśmy przyjemność gościć uczennice i uczniów kilkunastu klas m.in. z: VI LO w Gdańsku, V LO w Gdyni, I LO w Rumi, I Akademickiego LO w Gdyni, I LO w Pruszczu Gdańskim oraz I LO w Wejherowie.
Podczas tegorocznego Dnia Otwartego Wydziału Historycznego licealiści i licealistki wzięli aktywny udział w licznych warsztatach poprowadzonych przez pracowników naukowych poszczególnych instytutów. Była to doskonała okazja do tego, aby w praktyczny sposób pokazać, że studiowanie na jednym z 9 kierunków naszego wydziału, to nie tylko wykłady.
Bardzo dziękujemy za zaangażowanie młodzieży w zajęcia warsztatowe, które przygotowali i poprowadzili:
- dr hab. Michał Mochocki prof. UG z Instytutu Historii – „Planszówka instant - jak zrobić grę w 2 godziny?”
- dr Wacław Kulczykowski z Instytutu Historii – „Przetrwaj w zrujnowanym mieście – wojna oczami cywila w grze cyfrowej”
- dr Tomasz Maćkowski z Instytutu Historii – „Dlaczego lękano się czarnych kotów? O średniowiecznych Bestiariuszach”
- dr Piotr Derengowski z Instytutu Historii – „Jak zostać prezydentem USA? Historia na planszy”
- dr Karol Kłodziński z Instytutu Historii – „"Stones speak", czyli jak odczytać starożytne inskrypcje”
- dr Kamil Pietrowiak z Instytutu Antropologii – „Antropologia zmysłów - warsztaty sensualne. Co można zobaczyć, kiedy patrzy się dłońmi i uszami?”
- dr Marcin Paszke z Instytutu Archeologii – „Stwórz własną pieczęć sumeryjską - warsztaty gliptyki mezopotamskiej”
- prof. dr hab. Tomasz Torbus wraz z dr Magdaleną Staręgą z Instytutu Historii Sztuki – „SZTUKA:
NIEDOTYKAĆ!” - dr hab. Jacek Friedrich, prof. UG wraz z dr Magdaleną Staręgą z Instytutu Historii Sztuki – „SZTUKA:
NIEDOTYKAĆ!”
Wszyscy przybyli na Wydział Historyczny kandydaci i kandydatki na studentów i studentki, mieli także możliwość wzięcia udziału w inscenizacji ukazującej pacyfikację protestów studenckich w okresie stanu wojennego "MO – „MÓJ OBROŃCA”. Czy na pewno? Studenci w stanie wojennym!". Zrywy studentów oraz brutalne działania Milicji Obywatelskiej w ich pacyfikacji zaprezentowali rekonstruktorzy z GRH Retrospekcja i GRH Sojusz, które tworzą w większości studenci naszego wydziału. Był to bardzo ciekawy i edukujący sposób zaangażowania goszczących licealistów i licealistki.
Szczególne podziękowania za ogromne zaangażowanie w odtwarzaną rolę kierujemy do Antoniego Klimko, Floriana Pawlaka, Kacpra Jurewicza, Tomasza Lera, Rafała Gazińskiego, Sary Węgrzyn i Natalii Góreckiej.
W międzyczasie, młodzież mogła również wziąć udział w doskonale przygotowanej przez Koło Naukowe UGranie – grze terenowej, na stoisku przygotowanym przez studentów i studentki naszego wydziału.
Odwiedzający zaś w dniach 12-13 marca br. Dni Otwarte Uniwersytetu Gdańskiego, które miały miejsce na Wydziale Nauk Społecznych, mogli zapoznać się m.in. z aktualną ofertą Wydziału Historycznego zarówno na stoisku wydziałowym, jak i podczas prelekcji naszych nauczycieli akademickich.
Pierwszego dnia młodzież wysłuchała pasjonującego wykładu dr. Jana Daniluka pt. "Wszyscy jesteśmy hazardzistami - krótka historia hazardu". Drugiego dnia nasz wydział reprezentowała mgr Paulina Michałowska, która opowiedziała o tym dlaczego na naszym wydziale zajęcia ze studentami prowadzą także praktycy: "Projektowanie gier historycznych, czyli jak łączymy biznes z nauką".
Tradycyjnie ofertę wszystkich kierunków zaprezentowały także, na przygotowanych samodzielnie stoiskach, studenckie koła naukowe Wydziału Historycznego.
Swoją działalność na Dniach Otwartych UG zaprezentowało, aż 8 studenckich kół naukowych WH:
- UGranie - Ogólnouczelniane Koło Naukowe Gier Cyfrowych i Analogowych
- Naukowe Koło Historyków UG
- Studenckie Koło Naukowe Etnologów przy UG
- Koło Naukowe Badań nad Religiami na Uniwersytecie Gdańskim
- Koło Naukowe Historii Sztuki UG
- Koło Naukowe Studentów Archeologii UG
- Studenckie Koło Naukowe Archeologii Śródziemnomorskiej UG
- Akademickie Koło Turystyczne GDAKK
Uczniowie i uczennice, mogli wziąć udział w licznych konkursach i grach, przebrać się za mumię czy wejść do trumny, zrobić samodzielnie rekonstrukcyjne pierścionki z różnych okresów historycznych, sprawdzić swoją znajomość najsłynniejszych dzieł sztuki czy religii świata, przetestować swoją wiedzę historyczną, zagrać w grę planszową czy dowiedzieć się jak karty Tarota widzą przyszłość.
Niezmiennie pod ogromnym wrażeniem pasji z jaką nasi studenci przedstawiają młodzieży licealnej studiowanie na wydziale, był Dziekan WH dr hab. Arkadiusz Janicki, prof. UG, który odwiedził stoiska kół.
Bardzo dziękujemy przewodniczącym oraz wszystkim członkom i członkiniom kół za udział w tym wydarzeniu oraz ogromny wkład pracy w przygotowanie stoisk. A także za ogromne zaangażowanie w prezentowanie działalności kół i wszystkich kierunków studiów na Wydziale Historycznym.
Do zobaczenia za rok!