Spotkanie z historią polskiej kryptologii na Wydziale Historycznym UG
O fascynującej historii polskiej szkoły kryptologicznej, w tym o działalności legendarnego Biura Szyfrów, które odegrało kluczową rolę w złamaniu szyfru Enigmy, studentkom i studentom kierunku Projektowanie gier historycznych opowiedział dr Maksym Kempiński z Centrum Szyfrów Enigma – Poznańskiego Centrum Dziedzictwa.
To wyjątkowe spotkanie odbyło się 20 stycznia w ramach zajęć „Nowoczesne metody popularyzacji nauki” prowadzonych przez dr. Wacława Kulczykowskiego.
Dr Kempiński przybliżył również uczestnikom działalność Centrum Szyfrów Enigma – nowoczesnej placówki edukacyjnej i multimedialnego muzeum poświęconego pracy polskich kryptologów: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego. Centrum mieści się w historycznym budynku dawnego Collegium Historicum w Poznaniu i stanowi wyjątkowe miejsce, gdzie historia spotyka się z nowoczesnymi technologiami.
Spotkanie było możliwe dzięki współpracy dr. Maksyma Kempińskiego z Centrum Szyfrów Enigma, dr. Bartosza Odorowicza z Muzeum II Wojny Światowej oraz dr. Wacława Kulczykowskiego z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego.
Dziękujemy dr. Maksymowi Kempińskiemu za inspirującą prelekcję i możliwość bliższego poznania dziedzictwa polskich kryptologów. Była to nie tylko doskonała lekcja historii, ale również świetna okazja do refleksji nad sposobami popularyzacji nauki w nowoczesny, interaktywny sposób.